Tehditlere rağmen Sarı Yelekliler yine sokaktaFransa’da hükümetin tehdit ve yasaklarına rağmen Sarı Yelekliler 9. haftada ülke genelinde yine sokağa çıktı


YAŞANACAK DÜNYA

Fransa’da hükümetin tehdit ve yasaklarına rağmen Sarı Yelekliler 9. haftada ülke genelinde yine sokağa çıktı.

Bu kez Paris’in yanı sıra 5 binin üzerinde protestocunun sokağa çıktığı Bourges kentindeki eylem kitleselliğiyle öne çıktı.

Ülke genelinde pekçok kentte düzenlenen gösterilere polis biber gazı ve tazyikli suyla. Paris’te sabahın erken saatlerinde gösteri alanına girmeye çalışan 24 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eylemler nedeniyle Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na katılmayacağını açıklarken, Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner eylemcileri tehdit etti. Castaner Sarı Yeleklilerin düzenlediği “Gösterilere katılanların da şiddet olayları çıkaranlar kadar suçlu olduğunu” söyledi.

Tüm bu tehditlere aldırmayan Sarı Yelekliler 9 haftadır alanlarda. 17 Kasım’da başlayan eylemlere polis azgınca saldırdı. Şimdiye kadar 10 kişi hayatını kaybetti, binden fazla kişi yaralandı. 9 haftada 5 bin 600 kişi gözaltına alınırken, binden fazla kişiye hapis cezası verildi.

Ayrıca Kontrol Et

Fransa’da havaalanlarında grevler

Fransa’da grevden kaynaklı çok sayıda uçuş iptal edildi