Topuklu ayakkabı da “Dinen caiz değil” listesindeAnkara’da bir ilkokul müdürü, öğretmenlere önce “Topuklu ayakkabı giymek dinen caiz midir?” başlıklı bir metin gönderdi, ardından resmi bir yazı ile topuklu ayakkabıyı “yasakladı”


Ankara’nın Sincan ilçesindeki Akşemsettin İlkokulu Müdürü Mehmet İpek, kadın öğretmenlere topuklu ayakkabı giyme yasağı getirdi. Okul müdürü öncelikle kadın öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymelerinin dinen caiz olmadığını içeren bir metni öğretmenlere verdi, ardından da resmi yazı ile topuklu ayakkabı giyen öğretmenlere uyarı yazısı yazdı.

Bir ilkokul müdürünün gericiliğinin boyutlarını anlamamızı sağlayan, öğretmenlere verilen “Kadınların topuklu ayakkabı giymesi caiz midir?” başlıklı metinde “Kadınların ayakkabı giymesindeki ölçü, ayaklarını yere vurduklarında ses çıkarmamalarıdır. Çünkü bu durum kadınların kadınlığını öne çıkaran bir husus olup erkeklerin dikkatini çekme ve onların hislerini uyarmada oldukça etkilidir” yazıyor.

Kadının varoluş sebebini ‘erkeğini tatmin etmek için ama erkekleri tahrik etmeyecek şekilde’ algıladığı çok belli olan müdürün gönderdiği yazı “Baştan ayağa örtündükten sonra yürürken de edep ve vakar ile yürüsünler, örtünüp gizledikleri vücut ve ziynetleri bilinsin diye bacak oynatıp ayak çalmasınlar, çapkın yürüyüşle nazar-ı dikkati celp etmesinler, çünkü bu tavır erkekleri tahrik eder, şüphe uyandırır.” şeklinde devam ediyor.

Kendince yaptığı bu uyarı yetmeyince çareyi öğretmenlere bir de resmi yazı göndermekte bulan kadın düşmanı müdür, gericiliğini “Ama topuklu ayakkabı sesi derslerin ahengini bozuyor” diyerek örtmeye çalışmış. Peki bu “müdür” kadınların giyimine, saçına, makyajına, rujuna aleni bir biçimde karışacak, üstüne de resmi yazı göndererek müdahale edecek cesareti nereden buluyor diye soruyoruz kendimize. Kadın düşmanlığının sokaklarda kol gezdiği ve bu türden yaşanan her gericiliğin ödüllendirildiği ülkemizde bu sorunun cevabını bulmak için çok da düşünmeye gerek yok.

Ayrıca Kontrol Et

Gece Kulübü’ndeki İşçi Katliamı Davası Bugün Görülüyor

Beşiktaş'ta Masquerade isimli gece kulübünde yapılan tadilat sırasında alınmayan önlemler, yapılmayan denetimler yüzünden yaşanan ve 29 işçinin ölümüne neden olan yangına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Silivri’de görülüyor. Duruşma öncesinde patronların işçi ailelerine şikayetlerinden vazgeçmelerini “telkin” ettikleri öğrenildi