EYT’liler İzmir’de de salonlara sığmadılarDün İzmir’de gerçekleşen EYT’liler buluşmasına da binlerce emekçi aktı, salon çeşitli illerden gelen EYT’lilere dar geldi, sokağa taştılar


Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)’lilerin yarattığı deprem, burjuva siyasetçilerin oyalamalarına, kandırma politikalarına rağmen durmadan devam ediyor. EYT’lilere “Türemişler” diyen Cumhurbaşkanı’nın görmezden gelmesine, inkarına rağmen görünür olmayı sürdürüyor. EYT’liler duymak istemeyen kulakların dibinde seslerini çınlatmaya, daha çok kitleselleşmeye ve “türemeye” devam ediyorlar.

EYT’liler sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda “türedi” diyenlere yerel seçimleri hatırlatarak, “31 Mart’ta sandıklarda üreyeceğiz” diye yanıt veriyorlar. EYT yasası yerel seçimlerden önce çıkarılıp, gasp edilen emeklilik hakkı verilmezse; oyalayan ya da karşı çıkanlara sandıklara EYT pusulası atarak cevap vereceklerini ifade ediyorlar.

EYT’lilerin bundan sonraki buluşma yeri Ankara olacak. “10 Şubat’ta Ankara’ya yüz binlerle geleceğiz” diyorlar.

EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD)’nin çağrısıyla Türkiye’nin dört bir tarafından İzmir’e akın eden on binlerce EYT’li dün Karşıyaka´da bulunan Deniz Baykal Kültür Merkezi´nde  bir araya geldi. Ülkenin dört bir yanından Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde yapılacak EYT buluşmasına gelenler, salona sığmadı. EYT SDD Başkanı Gönül Boran Özüpak’ın konuşmasını, salonun etrafında, sokakta dinlediler. “EYT hakkımız söke söke alırız!”, “EYT seninle dik dur eğilme!” sloganlarıyla hem kültür merkezi içini hem de İzmir sokaklarını inlettiler.

EYT İzmir buluşmasına birçok sektörde çalışan işçiler de katılım sağladılar. Ayrıca EYT’lileri oyalamaya devam eden partili milletvekillerinin de EYT buluşmasına katıldığı gözlemlendi. EYT İzmir buluşmasında EYT SDD Başkanı Gönül Boran Özüpak konuşma yaparak, EYT mücadelesinde kararlı olduklarını ve gasp edilen haklarını alana kadar devam edeceklerini bir kez daha vurguladı.

Gönül Boran Özüpak, yaptığı konuşmasında, yasaların geriye dönük işletilemeyeceğini belirterek, “Beklemiş olduğumuz bunca sene boyunca, zaten bir bedel ödedik. Başka bir bedel daha ödemek, adaletsizlik olur. Emeklilikte yaşa takılanlar, kazanılmış hakları gasp edilmiş, 1999’dan beri iktidarda olan bütün hükümetlerce göz ardı edilmiş, oy toplama uğruna oyalanarak mağdur edilen kişilerdir” diye konuştu.

Gönül Boran Özüpak konuşmasının devamında, “Bugüne kadar sesi çıkmayan, öfkesini dizginleyen, `Vatan kutsaldır´ diyerek zenginlerin parayla yaptığı askerliğe evladını gönderen, acı, çile, hasret, yokluk ve sefalet çeken ama bundan asla şikayet etmeyen bir kuşağız. Zenginlerden alınmayan vergiler, haberi bile olmadan kendisinden alınan, olur olmaz zamanlarda cebindeki üç kuruşu bile alınan kişileriz. Derdimiz emekli maaşı olarak bağlanan üç kuruş değil. Davamız, haklılığımızı ispat etmek, ‘Biz buradayız, varız´ diyerek haklı olduğumuzu kanıtlamak” diye vurguladı.

Özüpak’ın konuşmasının ardından EYT SYDD Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı da EYT’lilere seslendi. Avcı konuşmasında,  verdikleri mücadelenin hak mücadelesi olduğunu söyledi. Çıkarılan yasa ile emeklilik yaşının ötelendiğini belirten Avcı, bu durumun acilen düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Avcı, ayrıca kimsenin kendilerini herhangi bir siyasi partinin arka bahçesi olarak görmemesi uyarısında bulunarak, “Emeklilik haklarımızın peşine düştük. Bu mücadele namuslu bir hak arayışıdır” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."