İş cinayetinde katledilen Eren Eroğlu davasına katılım çağrısıAdalet Arayan İşçi Aileleri, Esenyurt Özel Doğa Hastanesi’nde tabela takarken yüksek gerilime kapılarak hayatını kaybeden Eren Eroğlu’nun ölümüyle ilgili devam eden davanın 15 OCak’ta görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptılar


İş cinayetlerini hayatını kaybeden işçilerin ailelerinin oluşturduğu Adalet Arayan İşçi Aileleri, Esenyurt Özel Doğa Hastanesi’nde tabela takarken yüksek gerilime kapılarak hayatını kaybeden Eren Eroğlu’nun ölümüyle ilgili devam eden davanın 15 Ocak’ta görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptılar.

Eren Eroğlu, 31 Ekim 2013’te iş cinayetinde hayatını kaybetti. Ölümüyle ilgili açılan ve 4 yıldır devam eden davada 6 mahkeme başkanı, 16 üye, 6 savcı değişti. İlk mütalaayı veren savcı bir celse duruşmaya girdi. 2. mütalaayı veren  savcı sadece bir duruşmaya girdi, ilk mütalaayı tekrar etti.

Özel Doğa Hastanesi’ni aynı tabela daha önce takılırken  çalışan işçiler de yüksek gerilime kapılma tehlikesi atlattı. İşverenleri TDS REKLAM’a durumu bildirdiler. TEİAŞ Eren ölmeden ÜÇ ay önce Esenyurt Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne “can ve mal güvenliği yok, önlem alın” diye yazdı, önlem alınmadı.

Aileler, olayın olduğu günden bu yana, “Eksiksiz, bütün sorumlular yargılanmalı!” istekleri doğrultusunda mücadelelerini sürdürdüler. “Davada sanık olarak yargılananlar, bizler için yeterli ve tatmin edici değildir” dediler. Her fırsatta, “Yüksek gerilim hattının altına bina yapılmasına ve iskân edilmesine izin verenler, o binanın hastane yapılmasına izin vererek suç işleyenlerin yargılansın!” diye belirttiler.

Dönemin İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Esenyurt Belediye Başkanları Gürbüz Çapan, Necmi Kadıoğlu ve diğer belediye yetkililerinin  yargılanmasındaki idari ve yargısal takipleri devam etmektedir.

İhmali olan Esenyurt Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri hakkında soruşturma tamamlanmadan, yargılama yapılmadan bu dava bitmez” dediler. Esenyurt Belediyesi, Özel Doğa Hastanesi ve TDS Reklam yetkililerinin dört yıldır yargılandığı, tüm sorumluların dahil edilerek etkin bir yargılanmanın yapılmadığı davada çıkacak kararı kabul etmeyeceklerini belirttiler.

15 Ocak 2019 Salı günü 09:30’da Bakırköy Adliyesi 3. Ağır Ceza’da görülecek 21. duruşmaya ve 11:00’de Bakırköy Adliyesi önünde yapılacak açıklamaya katılım çağrısı yapan aileler alaka “Eren’i unutmadık, unutturmayacağız!” diye vurguladılar.

Ayrıca Kontrol Et

Köln’de 1 Mayıs Öncesinde Kahvaltı Buluşması

1 Mayıs hazırlıkları kapsamında düzenlenen kahvaltının ardından, Türkiye’den İnşaat-İş yöneticisi ile online görüşme yapıldı