İstismarın aklanması düzenlemesi yine gündemde



3 yıl önce gündeme getirilip, tepkiler nedeniyle geri çekilen istismarın nikahla meşrulaştırılması düzenlemesi bir kez daha gündeme getiriliyor


Kız çocuklarının istismarını “nikahla” meşrulaştıran yasa tasarısı bir kez daha gündeme geliyor. 3 yıl önce, Kasım 2016’da da Meclis’e getirilen tasarı kadın hareketinin sert tepkisi ve sokak inisiyatifiyle geri çektirilmişti.

Evlilik yaşını 13’e, çocukluk sınırını da neredeyse 9’a çekmeye çalışan zihniyet, tüm toplumsal tepkilere rağmen ısrarından vazgeçmeyerek, kapıdan olmazsa bacadan girip, bu tecavüz ve istismar düzenlemesini yasalaştırmak istiyor.

AKP düzenlemeyi bir kez daha “binlerce insan gelenekleri temelinde yapılan bu evlilikler nedeniyle mağdur, o mağduriyeti gidermemiz gerekir” bahanesiyle raftan indiriyor. Özelikle Roman halkını bu konuda öne sürüyor.

“Erken yaşta evliliklerden kaynaklanan cezaları affedecek” düzenleme olarak gündeme getirilecek olan istismarı meşrulaştıran bu maddeyle cezaevinde bulunan 10 bin kişi tahliye edilecek. Diğer partiler de destek verirse teklifin yerel seçimlerden önce Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Tartışmalı yasa teklifine göre af kapsamına girmesi için, taraflardan birinin reşit olmaması ve evliliklerinin resmi olarak devam etmesi şartı aranacak.

Cebir, şiddet, tecavüz yoluyla veya zorla yaptırılan evliliklerin bu düzenlemenin dışında tutulacağı belirtiliyor. 13 yaşındaki bir çocuğun “evlilik” yapmasının kendisinin tecavüz ve istismar olduğu böylece ötelenmiş oluyor. Tecavüz ve istismarı meşrulaştıran bu düzenlemenin aynı zamanda bu saldırılara maruz kalan çocukların da tehditlerle susturulması sonucuna yol açacağı malum.

Bir kez daha toplumun önüne konulan bu düzenlemenin bir kez daha toplumsal muhalefete çarparak, geri çektirilebilmesi için sokaklardaki sesi büyütmek şart.

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi