TAŞYAPI direnişinin 5. gününde 3 yerde eylemİnşaat-İş, TAŞYAPI direnişinin 5. gününde şantiye önü, İPDM ve TAŞYAPI merkez binası önünde eylemdeydi, TAŞYAPI önünden altı işçi ve sendika yöneticisi gözaltına alındı


İnşaat-İş, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin (İPKM) denetiminde yapımı devam eden ve yüklenici firmasının Taş Yapı olduğu Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında taşeron firma HS Ring Elektrik bünyesinde elektrik ustası olarak çalışan üyelerinin mesai, AGİ ve ihbar tazminatları ödenmeden işten çıkarılmasına karşı başlattığı direnişin 5. gününde 3 ayrı yerde eylemdeydi.

Sabah saatlerinde sendika yöneticileri ve işçilerden oluşan bir grup Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyesi önünde direniş pankartını açarak eyleme 5. Gününde de devam etti. Önceki günlerde olduğu gibi bugün de işçileri TOMA ve gözaltı aracıyla polis karşıladı.

Burada eylem devam ederken bir grup da projeyi denetlemekle yükümlü İPKM önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saat 10:00’da İPKM önünde olan işçiler, “Ücret haktır gaspedilemez!”, “Direne direne kazanacağız!”, “İnşaat işçisi köle değildir!” sloganlarıyla tepki ve taleplerini dile getirdi.

Eylem İnşaat-İş örgütlenme sekreterlerinden Özkan Özkanlı’nın okuduğu basın açıklaması ve sloganlarla sona erdi.

https://www.facebook.com/insaatis/videos/407640176650344/

Açıklamada şunlar ifade edildi:

Taş Yapı’nın yüklenici firma olduğu Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında taşeron firma HS Ring Elektrik bünyesinde çalışan üyelerimizin yaşadıkları, inşaat işkolundaki keyfiliğin-denetimsizliğin boyutlarını çarpıcı şekilde ortaya koyuyor. O nedenle de direnişimiz tek başına mesai, ücret, AGİ, kıdem tazminatı gibi temel hakların gaspedilmesine karşı değil, asıl olarak artık mafyalaşmış bu çalışma rejiminin kendisine karşıdır.

 

Üyemiz olan işçi arkadaşlarımızın hepsi taşeron firma tarafından getirilen gurbetçi işçiler. Çalışmaya başladıktan 18 gün sonra ‘sözleşmeniz bitti’ denilerek ücretleri ve diğer hakları ödenmeden çıkışları verildi.

 

Firma arkadaşlarımıza ‘bekleyin ödemelerinizi yapacağız’ dedi. 28 Aralık 2018’de çıkışları verilen arkadaşlarımız hakları ödenmeden işçi yatakhanelerinde bekletildiler.

 

İstanbul Valiliği’ne bağlı İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin denetiminde olan Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi projesinde bu durum yaşanırken projeyi denetlemekle yükümlü olan İstanbul Proje Koordinasyon Birimi yetkilileri  bu konuyu görmezden gelerek işçilerin mağdur edilmesine ortak olmuştur.

 

Bu cehennemde bir kıvılcım olmaya, örgütlü bir güç yaratmaya ve işçi sınıfının kendi yasalarını yaratarak, patronlara dayatmaya ant içmiş sendikamız da bu yönelimle er ya da geç buluşacaktır.

 

İnşaat işçisi köle değildir!

Ücret haktır, gaspedilemez!

Direne direne kazanacağız!

İNŞAAT İŞÇİLERİ SENDİKASI

Buradaki eylem sonlandıktan sonra yine sendika yöneticileri ve işçilerden oluşan bir grup bu sefer de TAŞYAPI’nın Altunizade’deki merkez binası önünde eylem yaparak, taleplerini haykırdı.

Kısa süre sonra TAŞYAPI yetkilileri polisi çağırdılar. Polis, işçileri ve sendika yöneticilerini gözaltına alarak, Üsküdar’daki karakola götürdü.

Gözaltına alınan işçi ve sendika yöneticilerinin isimleri şöyle: Yunus Özgür, Özkan Özkanlı, Serkan Kaplan, Halil Cihan Özbilen, Ramazan Yıldız ve Mehmet Zeybek.

Gözaltına alınan İnşaat-İş yöneticileri ve hakları gasbedilen işçiler akşam saatlerinde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldılar.

Şantiye önündeki direniş de mesai saati bitiminde ertesi gün başlamak üzere sona erdi.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: