Leyla Güven 70 gündür açlık grevinde: Sesine ses katalımÖcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 70 gündür açlık grevi yapan DTK Eşbaşkanı ve HDP milletvekili Leyla Güven’in kızı, “Her şey için çok geç olmadan onun sesine ses katalım” diye çağrıda bulundu


DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi, 70’inci gününde. Güven’in kızı Sabiha Temizkan, annesinin sağlık durumunun çok kritik bir aşamaya geldiğini belirterek, “Annem için artık saatlerin bile önemi var. Geç olmadan onun sesine ses katalım” çağrısında bulundu.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 70’inci gününde. Güven’in ardından birçok cezaevinde en az 226 tutuklunun aynı taleple başlattığı açlık grevi eylemi de sürüyor. Ayrıca Federal Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr, Fransa’nın Starsburg ve Galler’de de aynı taleple başlayan eylemler devam ediyor.

SAĞLIK SORUNLARI

70 gündür eylemini sürdüren Güven’in “Hipofiz Adenomu” rahatsızlığından dolayı ilaç kullanması gerekirken, “tok karınla”  kullanılması gereken ilacı kullanamıyor. Güven’in ilaçlarını kullanmamasından dolayı hayati risk taşıdığı, ayrıca kalıcı sağlık sorunlarına neden olabileceği belirtiliyor. Güven, bunun yanı sıra görme kaybı, halsizlik, uykusuzluk, mide krampları benzeri sağlık sorunları da yaşıyor.

Güven, sağlık durumunun kritik aşamaya gelmesinden kaynaklı, avukat görüşüne de çıkmakta zorluk yaşıyor.

İMRALI ADASI’NDA GÖRÜŞME

Güven eylemini sürdürürken, hükümet cephesinden henüz bir adım atılmış değil. Ancak Güven’in açlık grevi eyleminin 66’ıncı gününde kardeşi Mehmet Öcalan İmralı Adası’na giderek, Öcalan ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşme ardından gözler Leyla Güven ve diğer tutukluların açlık grevi eylemini sonlandırılması beklentisine karşı, Güven yaptığı açıklamada, yapılan görüşme ile tecridin sonlandırılmadığını, tecrit sonlandırılana kadar eylemini kararlılıkla sürdüreceği mesajını verdi.

‘SON İKİ GÖRÜŞMEMİZDE HİÇ İYİ GÖRMEDİM’

Leyla Güven ile cezaevi görüşü ve telefon görüşmesi gerçekleştiren kızı Sabiha Temizkan, annesinin kalıcı sağlık sorunları yaşamasından dolayı kaygılı olduğunu söyledi. Annesini düzenli olarak ziyaret ettiği aktaran Temizkan, “Son iki görüşmemizde onu hiç iyi görmedim. Hala ışıl ışıl olan gözleri dışında beni rahatlatan bir durum yok maalesef. Benimle konuşurken çok yorgundu, zaten arkadaşlarının yardımıyla yürüyordu. Beni üzmemek için hep güçlü görünmeye çalışır ama bunu yapacak takati bile yoktu” diye konuştu.

‘ANNEM İÇİN DAKİKALARIN ÖNEMİ VAR’

Annesi Leyla Güven’in artık sıvı alamadığını dile getiren Temizkan, “Bu onun için yaşamsal olan tek şeyin de ortadan kalkması anlamına geliyor. Durum çok çok kritik. Annem için artık saatlerin bile önemi var. Lütfen ama lüften herkes sesini yükseltsin. Annem hukuksuz bir şekilde hapiste tutulan bir milletvekili ve barış için canıyla direniyor. Her şey için çok geç olmadan onun sesine ses katalım” çağrısında bulundu. (Mezopotamya Ajansı)

Ayrıca Kontrol Et

Kürt Basınına Yönelik Saldırılar Avrupa’da Protesto Ediliyor

Avrupa kentlerinde yapılan eylemlerde “Sesimizi kısamayacaksınız” mesajı verildi