Bütün sorumluların yargılanmasını istiyoruz!Adalet Arayan İşçi Aileleri, Davutpaşa Patlaması’nda iş cinayetinden sorumlu olanların yargılandığı davada adalet talebini bir kez daha haykırdılar


Adalet Arayan İşçi Aileleri, Davutpaşa Patlaması’nda iş cinayetinden sorumlu olanların yargılandığı davada Yargıtay’ın cezasızlık anlamına gelen bozma kararını Bakırköy Adliyesi önünde yaptığı basın açıklaması ile protesto etti.

31 Ocak 2008’de Davutpaşa’da meydana gelen patlama ve yangın nedeniyle 20’si işçi 21 kişi hayatını kaybetmiş, 130 kişi ise yaralanmıştı. Mahkeme, 6,5 yıl süren yargılamasını 14 Temmuz 2014’te tamamlayarak Zeytinburnu Belediyesi yetkilileri ve bina sahiplerine çeşitli cezalar vermişti.

Mahkeme’nin kararını bozan Yargıtay, kusurlu olmalarına rağmen Zeytinburnu Belediyesi yetkilileri hakkında verilen cezaları “paraya çevirme ve zamanaşımına tabi kılma” yönündeki cezasızlık anlamına gelecek kararla sonuçlandırmıştı.

Aileler, bu karar için Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak mahkemenin eski kararında direnmesini istemek için bugün karar duruşması öncesinde Bakırköy Adliyesi önünde bir açıklama gerçekleştirdi.

Bakırköy Adliyesi önünde bir araya gelen işçi aileleri, “Davutpaşa’yı unutmadık, unutturmayacağız” pankartı açarak “Sorumlular yargılansın, adalet istiyoruz!” dövizi taşıdı. Adliye önünde aileler sık sık “İş kazası değil cinayet!”, “Davutpaşayı unutma unutturma!” sloganı attılar.

Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma öncesi Davutpaşa patlamasında eşi Gülhan Çabuk‘u kaybeden İdris Çabuk söz aldı. 10 yıldır mücadele ettiklerini söyleyen Çabuk, “Ama görüyoruz ki maalesef iş cinayetlerinde sorumlular ceza almıyor ya da çok az bir ceza ile kurtuluyor. Bizim istediğimiz, 10 yıl önce söylediğimiz gibi iş cinayetlerinde sorumlu olanlar adaletli bir yargılamaya birlikte hak ettikleri cezayı alsınlar. Eğer almış olsaydılar iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı her sene artmazdı. Biz bugün duruşmaya gireceğiz, bir karar verilecek. İnsanların iş cinayetlerinde hayatını kaybetmemeleri için kural koyucuların görevlerini yapmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Davutpaşa patlamasında kardeşi Heybetullah Güleç‘i kaybeden Hakkı Güleç ise şunları söyledi: “11 senedir vicdan ve adalet mücadelesini yürütüyoruz. Buradan hem vicdanlara sesleniyoruz hem de adalet istiyoruz. Bu dava sadece bizim için önemli değil bu dava da vereceğiniz karar işçi cinayetlerine ya dur diyecek ya devam diyecek. 21 kişinin hayatına sebep olanlar elini kolunu sallayarak geziyorlar, görevlerini başındalar, terfi ediyorlar. Buradaki ailelerin sesine ses verin. İş kazası değil birileri üç kuruş kazansın diye bu ölümler oluyor. Savcılar ve hakimler buna kaza dedikçe işçiler ölmeye devam edecek. Parlamentoda vekiller iş kazası dedikçe işçiler ölmeye devam edecek. Basın buna iş kazası dedikçe işçiler ölmeye devam edecek. İşçilerin ölmemesi için bizim söylemlerimizi değiştirmemiz lazım. İş kazası değil cinayet. Bu adalet saraylarında biz adalet görmedik işçilerin kanlarına girenler mükafatlandırılıyor. Bugün burada görülecek duruşma sadece Davutpaşadaki aileleri ilgilendirmiyor, herkesi ilgilendiriyor.”

Ailelerin avukatlarından Özlem Özkan bugün karar duruşmasının görüleceğine vurgu yaparak, “10 seneyi aşkın adalet mücadelesi bizi yordu. Adaletin ortaya çıkarılması ve sorumluların yargılanması için mücadele ettik. Mahkemenin 2 sene önce verdiği karar kısmen de olsa taleplerimizi karşılayacak yöndeydi. Ancak Yargıtay bu kararı bozdu. Mahkeme de Yargıtay’ın bu kararına uyma yönünde bir karar verdi. Bugün de nihai kararını açıklayacak” dedi.

Açıklamaya İnşaat İşçileri Sendikası da katılarak destek verirken, açıklaması sonrası duruşma için adliyeye geçildi.

 

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu