Davutpaşa Katliamının failleri yine aklandı!Yargıtayın verilen cezaları fazla bulması üzerine bugün yeniden görülen Davutpaşa patlaması davasında mahkeme 4 sanık hakkında da cezasızlık politikası izledi


Davutpaşa’da 31 Ocak 2008 tarihinde 21 kişinin hayatını kaybettiği, 115 kişinin de yaralandığı maytap atölyesi patlamasına ilişkin Yargıtay’ın bozma kararının ardından bugün yeniden görülen davada verilen karar da, patronların ve sözümona onları denetlemekle görevli resmi yetkililerin sırtını sıvazlayan bir karar oldu.

4 sanık yönünden yeniden görülen davada 2 sanık ‘İhmal suretiyle görevi kötüye kullanma’ suçundan 10’ar ay hapis cezasına çarptırıldı.

2 sanık ise  ‘Görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Verilen cezalar ertelendi.

İş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin ailelerinin oluşturduğu Adalet Arayan İşçi Aileleri kararı şu açıklamayla protesto etti:

Davutpaşa Patlaması Davası’nın karar duruşmasında mahkeme cezasızlıkta devam dedi! 10 yıllık mücadele sonucunda 10 ay ceza verildi. İş cinayetleri devam etsin demek olan kararı kabul etmiyoruz! Mücadele devam edecek!

Yargıtay cezaları fazla bulmuştu!

10 sanığın yargılandığı dava 2014’te sonuçlanmış, dönemin Zeytinburnu Belediyesi Ruhsat ve Denetleme Müdürü Rüstem Tekin ile Zabıta Müdürü Feruz Kutsal 7’şer yıl 6’şar ay, bina sahipleri Remzi ve Resul Koçyiğit kardeşleri de 5’er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Dönemin İmar ve Şehircilik Müdürleri Şevket Yıldırım ve Servet Kırna’ya 4’er yıl 2’şer ay hapis cezası verilirken, bu cezalar 30’ar bin 400’er lira para cezasına çevrilmişti.

Dönemin İmar ve Şehircilik Müdürü Hatice Küçükakyüz’ün 2,5 yıllık hapis cezası da 18 bin 200 liraya çevrilmişti. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Atakan Tanış ile patlamanın olduğu atölyede işçi olarak çalışan Hasan Altay ise beraat etmişti.

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir