Granito Girarto işçileri ücret ve tazminatlarını istiyorKurban Bayramı’ndan bu yana ücretsiz izine çıkarılan Granito Girarto granit fabrikası işçileri, aylardır ödenmeyen ücret ve tazminatlarını istiyor.


İşçi sınıfı artık tek başına sendika hakkı, işçi kıyımları ya da kötü çalışma koşullarına karşı eylem yapmıyor. Sattığı emek gücünün karşılığı olan ücretleri için de sık sık direniş yapmak, tepki göstermek zorunda kalıyor. İnşaat ya da konfeksiyon gibi güvencesizlik ve kuralsızlığın hakim olduğu işkollarında alışık olduğumuz bu durum, neredeyse tüm işkollarına yayılmış gibi.  Aynı sorun Çankırı’daki Granito Girarto fabrikası işçileri için de sözkonusu.

Çankırı Kurşunlu’da bulunan Yıldızlar SSS Holding’e bağlı Granito Girarto granit fabrikası işçileri, aylardır kurban bayramından itibaren ücretsiz izne çıkarıldılar, bu arada geriye dönük ücretlerini alamadılar. Aylardır işsiz kalan 980 işçiden 900’ü işsizlik sigortasından yararlanabilmek için istifa etti. Fakat bu süre içinde ne geriye dönük ücretler ödendi ne de ihbar tazminatları.

İşçiler bu hak ve ücret gaspına karşı geçtiğimiz günlerde basın açıklaması gerçekleştirdi. Evrensel’e konuşan Granito Girarto granit fabrikası işçisi Salih Okyay, Kurban Bayramı’ndan bu yana işçilerin ücretsiz izine çıkarıldıklarını belirterek “Ücretsiz izne çıkarmak için bizden ne bir imza aldılar ne de bize bir şey söylediler” dedi.

“Ankara’ya yürürüz denilince patron vereceğim dedi”

Bazı işçilerin 6-7 aydır maaş alamadıklarını söyleyen Okyay, fabrikada çalışan çoğu işçinin işsizlik ücreti alabilmek için istifa etmek zorunda kaldığını dile getirdi. Ücretlerde adaletsizlik olduğunu da söyleyen Okyay, “3-4 yıllık tecrübesi olan işçiler asgari ücret alırken, bazı siyasilerin tanıdığı olan işçiler asgari ücretin üzerindeki maaşlarla işe başlıyor” dedi.

Geçtiğimiz aylarda ücretlerini alamadıkları için Ankara’ya yürümek istemeleri üzerine patronun fabrikada bir yemek düzenlediğini ve kendilerine Aralık sonuna kadar bir ücret, Ocak sonuna kadar da tüm alacaklarını ödeyeceği sözünü verdiğini anlatan Okyay, bugüne kadar hesaplarına sadece 800 lira yatırıldığını söyledi.

Ücretsiz izne çıkarılan işçilerin gerekli evraklarının olmadığını ve kış ayı olması nedeniyle işçilerin mağduriyetlerinin daha da arttığını ifade eden Okyay, “Patron tarafından daha önce verilen sözler tutulmadığından, şimdi söylediklerini yerine getireceği konusunda kaygılarımız var” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu