İzocam’da grev başladıKristal-İş’in örgütlü olduğu İzocam’da toplu sözleşme görüşmelerinde ücret ve ücrete bağlı maddelerde anlaşma sağlanamayınca alınan grev kararı bugün Gebze’deki fabrikada davul-zurna eşliğinde yapılan törenle hayata geçirildi


Kristal-İş Sendikası ile İzocam patronu arasında Ağustos ayından itibaren başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde ücret ve ücrete bağlı maddeler ve sendikalaşma mücadelesinde işten atılan işçiler konusundaki tutumda anlaşma sağlanamayınca bugün hem Gebze hem de Tarsus’taki fabrikalarda greve gidildi.

Grev bugün saat 09:00’da Gebze Dilovası’ndaki fabrikada davul zurna eşliğinde yapılan törenle başladı.

Dünyanın en büyük firmalarından biri olan İzocam’da oldukça sancılı bir sendikal örgütlenme süreci yaşanmıştı. Gebze ve Tarsus’taki fabrikalarda çalışan işçiler 2014’ün Mart ayında çoğunluğu sağladılar. Mayıs ayında Bakanlık’tan sendikal yetki yazısı geldi. Bu süreçten sonra İzocam patronu yetkiyi tanımayarak işçileri tam 4 yıl mahkeme oyunlarıyla süründürdü!

İlk oyunu, yetkiye itirazı yetkili olmayan mahkemeye yapması oldu. Gebze İş Mahkemesi’nde açılan dava yaklaşık 1,5 yıl sonra Kocaeli İş Mahkemesi’ne gitti. Oradan da “yetkili mahkeme biz değiliz” denilerek İstanbul’a…

Tüm bu süreçlerden sonra Yargıtay’a giden dava burada sonuca ulaştı. Yargıtay, Temmuz 2018’de toplu sözleşme yetkisini onayladı ve Ağustos ayında görüşmeler başladı. Görüşmelerde idari maddeler konusunda anlaşma sağlansa da ücret ve ücrete bağlı maddeler ile sendikalaşma mücadelesi döneminde işten atılan işçiler konusunda uzlaşmaya varılamadı.

Arabulucuya giden süreç orada da tıkandı. Patron arabulucudan sonraki 2 ayı doldurmak için yine ayak oyunlarına gitti ve süreç en son grev aşamasına geldi.

İzocam, alanında dünyanın en büyük firmalarından biri. Radyasyon ve yüksek gürültü ortamında, oldukça ağır bir işi yapan işçilerin aldıkları ücretse, yaptıkları işe göre değişiyor. 20 yıldır çalışan ve oldukça ağır bir iş yapan bir işçinin ücreti brüt 4 bin 500, net 2 bin 800 TL.

17 yıldır çalışan başka bir işçinin ücretiyse yaptığı işe göre brüt iki 750 TL net olarak ise asgari ücretin altında bir rakama tekabül ediyor.

Sabah saat 09:00’da davul zurnayla başlayan grevde işçiler, insanca yaşayabilecek bir ücret istiyor ve taleplerinde kararlılar.

Daha önce oldukça Şişecam işçilerine karşı sergilediği düşmanca tutumlarıyla gündeme gelen Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş’ın konuşmasıyla başlayan grevin sonucu sendikanın bu süreçte alacağı ve devam ettireceği tutuma, iradeye bağlı. Çetintaş gibi kötü ünlü sendika bürokratlarının alacağı tutum ise, oldukça kararlı bir duruşa sahip işçilerin bu tutumlarını sürdürmesine, sendikayı da denetlemesine …

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu