TAŞYAPI direnişi 9. gününde kazanımla sonuçlandıİnşaat-İş’in yüklenici firmanın TAŞYAPI olduğu Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyesinde çalışan üyelerinin gasbedilen hakları için sürdürdüğü direniş, 9. gününde kazanımla sonuçlandı


İnşaat-iş, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin (İPKM) denetiminde yapımı devam eden ve yüklenici firmanın TAŞYAPI  olduğu Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında taşeron firma HS Ring Elektrik bünyesinde elektrik ustası olarak çalışan üyelerinin gasbedilen hakları için başlattığı direnişin  9. günde kazanımla sonuçlandığını açıkladı.

Sendika tarafından yapılan yazılı açıklamada, 9 günlük direniş sürecinde yaşananlar özetlenerek, “İnşaat baronlarına işçinin tek bir kuruşunu bile gasbedemeyeceklerini, inşaat işçisine saygı göstermek zorunda olduklarını öğretmekteki ısrarımızı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz!” denildi.

Açıklamada şunlar belirtildi:

9 günde 5 kere gözaltına alındık, defalarca GBT sorgusuna çekildik, 4 arkadaşımıza 2 defa para cezası kesildi.

 

Bu günler içinde Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyesinin önünde sürdürdüğümüz direnişimizi işçi arkadaşlarımızın haklarının gasbedilmesinin birinci derecede sorumlusu olan TAŞYAPI’nın ortağı olduğu Kadıköy’deki Double Tree By Hilton Oteli ve Altnizade’deki genel merkez binasının da önüne taşıyarak sürdürdük.

 

Eylemlerimizin sayısını her gün arttırarak, işçinin emek gücünün karşılığı olan ücretinin gasbedilemeyeceğini, buna seyirci kalmayacağımızı vurguladık.

 

Bugün sabah TAŞYAPI’nın Altunizade’deki merkez binası önüne giderek bu kararlılığımızı yineleyen sendika yöneticilerimiz ve hakları gasbedilen işçi arkadaşlarımız, TAŞYAPI patronu tarafından görüşmeye çağrıldılar.

 

Her patronun yaptığı gibi TAŞYAPI patronunun da keskin bir işçi hakları savunucusu kesildiği görüşmede arkadaşlarımızın ödenmeyen tüm hakları ödendi.

 

İnşaat baronlarına işçinin tek bir kuruşunu bile gasbedemeyeceklerini, inşaat işçisine saygı göstermek zorunda olduklarını öğretmekteki ısrarımızı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz!

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu