Çocuk işçiler uyudukları atölyede zehirlenerek can verdiRuhsatı olmayan bir tekstil atölyesinde sigortasız çalıştırılan ikisi çocuk, üç işçi ısınmak için yaktıkları sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetti.


İş cinayetlerine davetiye çıkaran patronlar ve gerekli denetimleri yapmayan yetkililer yargılandıkları davalarda cezasızlık politikasıyla aklanırken, iş cinayetleri en pervasız biçimlerle yaşanmaya devam ediyor. Bugün de ruhsatı olmayan bir tekstil atölyesinde sigortasız çalıştırılan çocuk işçiler göz göre göre katledildi. İstanbul Bayrampaşa’da bulunan bir tekstil atölyesinde çalışan 2’si çocuk 3 işçi, ısınmak için yaktıkları sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetti. İş cinayeti, Terazidere Mahallesi’ndeki kot iplik temizleme atölyesinde çalışan işçilerin arkadaşlarına ulaşamaması üzerine ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre atölyede yatıp kalkan Hakan G. (15), Cuma Ç. (22) Yakup Y. (17) ile Ümit G.’ye (15) ulaşamayan arkadaşları, durumdan şüphelenip atölyeye kontrole gitti. İçeri girdiklerinde ise arkadaşlarından Hakan G., Cuma Ç. ve Yakup Y.’nin hareketsiz şekilde, Ümit G.’nin de fenalaştığını görüp polisi ve 112 Acil Servis’i aradılar.

Çalışma arkadaşları, Ümit G.’yi dışarıya çıkarıp nefes almasını sağladı. Olay yerine gelen sağlık görevlileri de yaptıkları kontrolde Hakan G., Cuma Ç. ve Yakup Y.’nin hayatını kaybettiğini belirdi.

15 yaşındaki çocuk işçinin durumu ciddi

Sağlık görevlileri, dumandan zehirlenen Ümit G.’yi ilk müdahalenin ardından önce Bayrampaşa’da bulunan özel bir hastaneye sonra da Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan Ümit G’nin durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Polisin iş yerinde yaptığı detaylı incelemede, hayatını kaybeden 3 işçinin ısınmak üzere yaktıkları sobadan sızan karbonmonoksit gazından etkilenerek zehirlendiğini belirlendi.

Polis ekiplerinin çalışmasının ardından Hakan G., Cuma Ç. ve Yakup Y.’nin cansız bedenleri cenaze araçlarıyla Yenibosna Adli Tıp Morgu’na kaldırıldı.

İş yeri ruhsatsız, işçiler sigortasız çıktı

Belediye ekiplerinin olay yerinde yaptıkları incelemelerde de iş yerinin ruhsatsız, tüm işçilerin de sigortasız çalıştırıldığı belirlendi. Belediye ekipleri, polisin olay yeri çalışmasının ardından ruhsatsız olan iş yerini mühürledi.

İş yeri sahibi gözaltına alındı

Polisin iş yeri sahibi Hüseyin E.’yi (24) de gözaltına alınarak Bayrampaşa Polis Merkezi’ne götürüldü.

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi