Hrant Dink katledilişinin 12. yılında binlerle anıldıAynı zamanda Agos Gazetesi’nin de kurucusu olan Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında vurulduğu yerde ve saatte binlerin katıldığı bir törenle anıldı


Hrant Dink, katledilişinin 12. yıldönümünde vurulduğu yerde ve saatte binlerce kişinin katıldığı törenle anıldı. Son zamanların en kitlesel sokak etkinliklerinden biri olan anmaya Dink’in ailesi, katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, HDP ve CHP milletvekilleri, Cumartesi Anneleri, siyasi parti temsilcileri, İnşaat-İş ve başka sendikalardan temsilciler, Alınteri okurları, devrimci demokrat kurumlar ve uluslararası konuklar katıldı.

Anma öncesinde polis, Agos binasına çıkan tüm ara yolları kapattı. Osmanbey Metro çıkışı ve Mecidiyeköy tarafına ise arama noktası kuruldu.

Kararlı bir hüznün ve öfkenin hakim olduğu anmada Hrant’ın önünde vurulduğu Agos Gazetesi’nin eski binasına onun fotoğrafının yer aldığı “Hrant Dink için, adalet için!”, “Vazgeçmiyoruz Ahparig!” yazılı dev posterler asıldı. Binanın önüne de Türkçe, Kürtçe, Ermenice, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “ Hrant için adalet için” dövizleri ve kırmızı karanfiller bırakıldı, mumlar yakıldı.

Anmaya gelen binlerce insan sık sık, ‘Buradayız ahparig!’, ‘Hrant için adalet için!’, ‘Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz!’, ‘Öldür diyenler yargılansın!’ sloganları atıldı.

İstanbul’daki anma bu yıl da Hrant’ın vurulduğu yerde, saat 15.05’te başladı.

Anmanın ilk konuşmasını ve sunuculuğunu Hrant’ın arkadaşlarından Bülent Aydın yaptı. Aydın,

 12 yıldır bu meydandayız. Bu meydanda ve dünyanın dört bir yanında Hrant Dink için adalet istemeye devam ediyoruz. Tam 12 yıl geçti. Acımız hafiflemedi. İlk günden beri talebimiz net: Adalet istiyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki Hrant’ın arkadaşlarıyla beraber vicdan korusu olarak haykırmaya geldik.

 

Burada insanlarla buluşmaya geldik. Acımızı ve özlemlerimizi sarmaya geldik. Biz bitti demeden bu dava bitmez demeye geldik.

 

Faşizme karşı kardeşimsin Hrant demeye geldik.

 

Hrant hala bu kaldırımda yatıyor… Burası Hrant’ın gazetesi Agos’un gazetesi, Hrant’ın kürsüsüdür. Buradan gelen sese kulak verin. Buradan gelen sesi yükseltelim, büyütelim.

 

Özlüyoruz seni, kalbimizdesin ahparig… Keşke burada olsaydın. Bu meydan birbirimize dostça sokulabildiğimiz meydandır. Belki de bu meydan aynı zamanda en güçlü olduğumuz meydandır. 12 yıldır Hrant yok, 12 yıldır adalet yok, 12 yıldır vazgeçmek yok.

Aydın, tutuklu milletvekillerini, gazetecileri ve yazarları da selamladı; “Bu ülkede demokrasi, barış istiyoruz. Herkesin hakkı hukuku tanınsın istiyoruz. Eşit, özgür ve kardeşçe bir arada yaşamak istiyoruz. Ölüm değil çözüm istiyoruz.”

Anma, Silivri Cezaevi’nde tutulan ve 1 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hakkında halen bir iddianame bile hazırlanmamış olan Osman Kavala’nın mektubu ve Hrant’ın barış ve kardeşliğe dikkat çeken konuşmaları dinletilmesiyle devam etti.

2 Nisan 1948’de öldürülen yazar Sebahattin Ali’nin kızı ve Dink’in arkadaşı Filiz Ali de Dink için konuştu. Ali, şunları söyledi:

Babam Sabahattin Ali karlı bir sabahta Ankara’dan İstanbul’a yola çıktı. Bir daha geri dönmedi. Hala akıbetini bilemediğimiz babam ne ilk ne de son kaybı oldu. Her 10 yılda bir tekrarlanan askeri darbelerle içimizden biri diğerlerini yok etmeye devam ettiler. Seni kaybetmemizin ardından hız kesmediler. Bize ocak soğuğundan bakıyorlar. Bize bakıyorlar. Cumartesi Anneleri, kayıplarını soruyorlar. 10 yıllardır kayıplarını sormaya devam ediyorlar. Sana iyi haberler vermek isterdim ama ne yazık ki veremiyorum. Siyasetçiler, gazeteciler, aydınlar içeride. Hukuksuz bir hukukla insanlar özgürlüklerinden mahrum bırakılıyor. Cumartesi Anneleri artık meydanlarda değil sokaklarda soruyorlar kayıplarının akıbetini. İnsan hafızası kaybedilen, yakılan değerlerimizi unutmaz. Sevgili Hrant yine de o kadar umutsuz değiliz. Bir yere gitmiyoruz. Biz burada her yıl soruyoruz: Umut burada, bu ülke bizim.

Anma sık sık, ‘yaşasın halkların kardeşliği, hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeni’yiz’ sloganlarıyla son buldu.

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi