Şerzan Kurt’un katili polise bir kez daha tahliyeMuğla’da Kürt öğrencilere yapılan saldırılar sırasında Şerzan Kurt’u vurarak öldüren polis Gültekin Şahin’e verilen hapis cezası bir kez daha bozuldu. Katil polis serbest bırakıldı


Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Şerzan Kurt, 12 Mayıs 2010 tarihinde Kürt öğrencilere yönelik yapılan saldırıda polis tarafından vurularak katledilmişti. Şerzan’ı vuran polis Gültekin Şahin ise tutuklanmıştı.

Şahin’e verilen hapis cezası Yargıtay tarafından ‘haksız tahrik indirimi’ yapılmasına karar verilerek ve Şahin’in mahkemeye saygılı davrandığı gerekçe gösterilerek bir kez daha bozuldu, katil polis tahliye edildi.

Önce müebbet, sonra tahliye

Şerzan Kurt’u vuran polis Gültekin Şahin hakkında Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘olası kasıtla nitelikli adam öldürme’ suçundan dava açılmış, görülen duruşmada Gültekin Şahin’i önce ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.  Ardından olayı olası kasıtla işlediğine kanaat getirerek cezası 20 yıla indirilmişti. Heyet daha sonra, olay günü sanığın yanında başka bir polisin daha silah kullanması ve olay yerinde 7.65 mm çapında tabanca mermisi bulunmasını dikkate alarak Şahin’i sekiz yıl hapis cezasına çarptırıp tahliye etmişti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 14 Nisan 2014’teki ilk kararında, Şahin’e ‘haksız tahrikle kasten öldürme ’den hapis istemiş, yeniden yargılanan Şahin 16 yıl alarak, tutuklanmıştı.

İtiraz üzerine dosya yeniden Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin önüne geldi. 1. Daire, 5 Aralık’ta, ‘ağırlaştırılmış yaralama’ suçundan ceza istemiyle kararı bozdu. Kurt’un içinde olduğu gruptan taş atıldığı gerekçesiyle haksız tahrik indirimi yapılmasına, Şahin için mahkemeye saygısından ötürü indirime gidilmesine karar verildi ve Şahin bir kez daha tahliye edildi.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu