Eroğlu Skyland şantiyesinde açlık tayınıİnşaat-İş, Eroğlu Skyland şantiyesinde çalışan işçilerin gönderdiği fotoğraflarla işçilerin adeta açlığa mahkum edildiklerini belirtti


İnşaat-İş, Eroğlu Skyland şantiyesinde çalışan işçilerin adeta açlığa mahkum edildiklerini işçilerin gönderdiği fotoğraflarla teşhir ederek, bu fotoğrafların bir örgütlenme ve mücadele çağrısı olduğunu vurguladı.

İşkolundaki insanlık dışı barınma-beslenme-ulaşım koşullarının, ücret sorunlarının, hak gasplarının, iş cinayetlerinin, aşağılayıcı muamelelerin; kriz koşullarında tırmanarak devam ettiğini belirten sendika açıklamasında şunları ifade etti:

Eroğlu Skyland’ta çalışan işçi arkadaşlarımıza bir çocuğun bile karnını doyurmaya yetmeyecek miktarda yemek veriliyor. Arkadaşlarımızın gönderdiği fotoğraf da bunun kanıtlıyor. Yemek diye verilenler; birkaç kaşık pilav ve birkaç kaşık türlüden ibaret.

 

Bu rezaleti fotoğraflayarak sendikamıza gönderen işçi arkadaşımız aynı zamanda “İnsanları aç bırakıyorlar abi” diye belirtiyor.

 

İnşaat patronları için artık işçinin ağır fiziksel güç isteyen işe asgari de olsa beslenerek ve dinlenerek hazırlanması gibi bir dert hiç yok. Bu sadece onlar için de değil tüm patronlar sınıfı ve onların siyasi temsilcileri açısından da böyle. Ne de olsa milyonlarca işsiz var diye düşünüyorlar. İşçinin hızla yıpranarak güçten düşmesi durumunda yerine alacakları yenileri var diye…

 

Bu açıdan da işçinin bir makinanın herhangi bir parçası kadar değeri yok! Öyle olmasa midemize girecek birkaç lokmanın da hesabını yaparak bizi ölüme, hastalığa bu kadar kolay yollarlar mı? Sadece üretimin devamı için bile olsa bu gerekleri asgari düzeyde yerine getirmezler mi?.

 

Bu insanlık dışı koşullara karşı örgütlenerek mücadele etmek dışında bir seçeneğin olmadığı açık. Zaten koşulların bu kadar vahşileşmesinin esas nedeninin örgütsüzlük olduğu da ortada. Arkadaşımızın gönderdiği birkaç kaşık pilav ve türlüden ibaret yemek hem bir aşağılamanın hem de kölelerden beter bir çalışma rejimiyle karşı karşıya olduğumuzun ifadesidir. Bir örgütlenme ve mücadele çağrısıdır!

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: