Polis, ekip aracında bir kadına tecavüz ettiKadına şiddet uygulayanların çıkarılan yasalarla ödüllendirildiği ya da olayın sümen altı edildiği sistemde, bundan cesaret alanlar kendilerine verilen yetkileri de kullanarak şiddete devam ediyor.


Taksiden indirdiği Özbek asıllı 27 yaşındaki kadına tecavüz eden polis hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 46 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesine göre, 15 Ekim 2018 akşamı Özbekistanlı 27 yaşındaki I.K. adlı kadının yolcu olarak bulunduğu taksi Yedikule’den geçerken, polisler Ş.Ş. ve İ.K. tarafından kontrol amacıyla durduruldu.

Genç kadını taksiden indirip ekip aracına bindiren İ.K ve Ş.Ş adındaki polisler, 3-4 saat ekip aracında alıkoydukları kadını Silivrikapı’da surların bulunduğu bölgeye götürdü. Polis Ş.Ş. araçta genç kadına tecavüz edip 1400 lirasını alırken, diğer polis İ.K. ise bu sırada dışarıda bekledi. Polisler sonra genç kadını Yedikule’de araçtan indirip gitti.

Aksaray Şehit Vedat Ulusoy Polis Merkezi Amirliği’ne giderek yaşadıklarını polis Y.S.’ye anlatan genç kadın, Y.S.’den “O zaten it gibi pişman şu an, ben onun cezasını vereceğim. Sen şimdi git duşunu al, güzelce dinlen, bu olayları unut takma” yanıtını aldı ve müracaatı kayıt altına alınmadı.

Ardından komiser E.S.’ye de yaşadıklarını anlatan kadın E.S.’den de “Ben olayı gerçekleştiren polisin komiseriyim. Ceza olarak onu süreceğim” yanıtı aldı ve komiser tarafından da müracaatı kaydedilmedi.

Olay günü nöbetçi amir olan A.B. de kadını dinlemesine rağmen işlem yapılması için emir vermedi. I.K.’nın gasp edilen 1400 lirası, burada polisler tarafından kendisine iade edildi.

46 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Bir gün sonra merkeze gelen I.K.’nın arkadaşı G.K., kimsenin konudan haberdar olmadığını öğrendi. Bunun üzerine durumu öğrenen diğer polisler, amirlerine haber verdi. Polis merkezi amiri, olayı savcılığa intikal ettirdi. İ.K., polis Ş.Ş.’den şikâyetçi oldu.

17 Ekim 2018’de polislerden Ş.Ş. ve İ.K. tutuklanırken, işlem yapmayan diğer 3 polis bırakıldı. Ş.Ş. hakkında 46 yıla kadar, İ.K. hakkında suça yardımdan 10,5 yıla kadar, tutuksuz üç polis hakkında ise suçluyu kayırma ve suçu bildirmemekten 15.5 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir