Yıldırım ve Karabak’ın talepleri kabul edildiUygulamaları protesto ettikleri için 127 gündür ölüm orucunda olan Karabak ve Yıldırım’ın taleplerinin karşılanacağı açıklandı


YAŞANACAK DÜNYA

Van F Tipi Hapishanesi’ndeki antidemokratik uygulamaları protesto eden TKP/ML davasından tutuklu Kadir Karabak ve MKP davasından tutuklu Esat Naci Yıldırım’ın başlattığı ölüm orucu 127 gün sonra başarıya ulaştı. Hapishane yönetimi taleplerinin karşılanacağını belirtmesi üzerine, Karabak ve Yıldırım eylemlerini sonlandırdı. Her iki tutuklu da sabah saatlerinde Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Hapishanede avluların üzerine tel örgü yapılmayacak

Karabak ve Yıldırım ile görüşen avukatları Savaş Avcı kısa bir açıklama yaptı. Avcı şöyle konuştu:

Tutuklular İnfaz Savcısı ve Hapishanesi’nde birinci ve ikinci müdürle bir görüşme gerçekleştirmişler. Bu görüşmelerde Adalet Bakanlığı’nın talebiyle tutukluların talepleri kısmen kabul edilmiş. Dolayısıyla tutuklular bu saban itibariyle açlık grevini sonlandırdılar. Tutukluların talepleri, Türkiye’de ki hapishanelerde avlular üzerindeki tel örgülerin kaldırılmasıydı. Bu noktada hapishanelerde yapılan tel örgülerin durdurulduğu ve artık yapılmayacağına dair söz verilmiş. Yine sabah akşam sayımlarında, hücre giriş çıkışlarında ayakkabı araması yapılmayacak, ayakta sayım dayatılmayacağına dair güvence verilmiş. Genel ve yasal olan tüm yayınların da artık kendilerine verileceği ifade edilmiş, gelen ve giden mektuplara kısıtlılık konulmayacağı söylenmiştir. Bu talepler kabul edildiği için tutuklular bu sabah itibariyle hapishaneye verdikleri başvuru dilekçesiyle ölüm orucuna son verdiler.

Tabip Odası heyeti olmadan tedaviyi kabul etmeyeceğiz’

Tutuklular sabah saatlerinde ambulansla Van Bölge ve Eğitim Araştırma Hastanesi’ne sevk edilirken, tutuklular açlık grevine bıraktıklarına yönelik dilekçelerinde; Türk Tabipler Birliği’ne (TTB) bağlı heyet gelmeden tedaviyi kabul etmeyeceklerini ifade etti. Tutukluların bu talebi üzerine de Tabipler Odası’nın tedavi sürecine dahil olmak için Sağlık Müdürlüğü’ne başvurdukları belirtildi. Hapishane idaresinin bunu kabul etmemesi üzerine Yıldırım ve Karabak tekrar Van F Tipi hapishanesine götürüldü. Avukatlar ve TTB hapishane yönetimi ile ile görüşüp sorunu çözmeye çalıştıkları bildirildi.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: