Avrupa’da öğrencilerden çevre eylemleriAlmanya, Belçika ve İsviçre’de #FridaysForFuture“ (Gelecek için Cuma) sloganıyla eylemler düzenlendi


YAŞANACAK DÜNYA

Almanya’nın yaklaşık 50 kentinde, Belçika ve İsviçre’nin kentlerinde binlerce öğrenci daha iyi bir çevre için sokağa çıktı. “Fridays for Future” (Gelecek için Cumaları) sloganıyla yapılan eylemlerde küresel ısınmaya, yüksek karbondioksit emisyonuna, doğa felaketlerine dikkat çekildi. Bu nedenle petrol, doğalgaz ve kömür kullanımına son verilmesi istendi.

Ellerindeki döviz ve pankartlarla okullarından kent merkezlerine yürüyen öğrencilere ilgi yoğun oldu. Almanya’da eylemler asıl olarak Köln, Hamburg, Münih, Aachen gibi kentlerde çoğunlukla belediye binaları ve tren istasyonları önünde yapıldı.

Aynı gün Belçika’da yapılan eylemlere katılım çok daha yüksek oldu. Ülke genelinde 12 bin 500 öğrenci eylemlere katıldığı basına yansıyan haberler arasında. Başkent Brüksel’deki eylemde 3 bin 500 öğrenci yürüdü. İsviçre’nin birçok kentinde de aynı taleplerle eylemler düzenlendi.

Önümüzdeki Cuma günü de eylemlerin devam etmesi, aynı gün Berlin’de Ekonomi Bakanlığı önünde büyük bir eylemin yapılması planlanıyor. Diğer kentlerde de katılım bekleniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Fransa’da havaalanlarında grevler

Fransa’da grevden kaynaklı çok sayıda uçuş iptal edildi