Hakaret davaları kapsamına Osmanlı da eklendiEkşi Sözlük yazarına, “Osmanlı soyundan gelenleri aşağıladığı’ gerekçesiyle dava açıldı!


Cumhurbaşkanına hakaret” gibi bir “suç” türetip, yüzlerce kişiyi yargılayan, cezaevine gönderen mevcut hukuk sisteminde bu absürt “hakaret” listesine bir yenisi daha eklendi. Bu sefer türetilen “hakaret suçu” burjuva iktidar blokunun ideolojik-siyasi-kültürel duruşuyla, geleceğe dönük toplumsal projeleriyle uyumlu olarak, ‘Osmanlı soyundan gelenleri aşağılama’ !

Basına yansıyan bilgiye göre Ekşi Sözlük internet sitesinde, Aleviler ve Osmanlı başlığı altında yapılan yorumlara tepki gösteren bir kişiye, ‘Osmanlı soyundan gelenleri aşağıladığı’ gerekçesiyle iddianame düzenlenerek dava açıldı.

İddianameye göre, Volkan Y., Ekşi Sözlük’te “Alevilerin sürekli Osmanlı’ya saldırması” konu başlığı altında yazılanlara tepki amacıyla, “İte bak hele. Naifce ecdadıma sövmeyinmiş. Ahaha ezik it” yazdı.

Bunun üzerine Kocaeli’ne bağlı Karamürsel Cumhuriyet Başsavcılığı, Volkan Y. hakkında resen soruşturma başlattı ve “halkı aşağılama” suçundan cezalandırma talebiyle dava açıldı. İddianamede, Volkan Y.’nin bu paylaşımı ile “Osmanlı soyundan gelenleri kastettiği”, böylece atılı suçu işlediği yönünde yeterli şüphenin bulunduğu ifade edildi.

Volkan Y., Bakırköy 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde talimatla ifade verdi.

Y’nin avukatı Efkan Bolaç, “Osmanlı dönemi çoktan bitmiş, Cumhuriyet dönemindeyiz. Cumhuriyet savcısı herhalde Diriliş dizisini çok seyretmiştir” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu