Şantiyeler kaynıyorYüklenici firmanın Rönesans olduğu Başakşehir Şehir Hastanesi’nde taşeronlara bağlı olarak çalışan yüzlerce işçi kötü barınma-beslenme koşullarına, ücretlerin düzensiz ödenmesine karşı eylem yaptı


Kuralsızlığın, iş cinayetlerinin, insanlık dışı çalışma koşullarının hüküm sürdüğü şantiyelerdeki işçi öfkesi patlamaya devam ediyor. Krizle birlikte tüm koşulların daha da ağırlaştığı şantiyelerde birikmiş öfke bugün de Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatında eylemle dile geldi.

İstanbul İkitelli’de yapımı devam eden Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatında yüklenici firma Rönesans’ın altı taşeronları bünyesinde çalışan yüzlerce işçi, barınma-beslenme ve ücret sorunları için iş bıraktı. “Yönetim istifa!” sloganlarıyla şantiye içinde yürüyüş yapan işçiler, yapılan görüşmede taleplerinin karşılanacağı sözü verilmesi üzerine eylemi sonlandırdı.

İşçiler kötü, kurtlu yemekler verildiğini, miktar olarak beslenmelerine yetmeyen bu kalitesiz yemekleri yiyebilmek için kısacık yemek molasında uzun bir mesafeyi yürüyüp, uzun kuyruklarda beklemek zorunda kaldıklarını ve yine aynı mesafeyi yürüyerek şantiyeye döndüklerini, beslenemedikleri gibi dinlenemediklerini de belirterek, 3. Havalimanı şantiyesinde patlayan “Köle değil, işçiyiz!” isyanında dile getirilen taleplerin benzerlerini dile getirdiler.

Barınma alanlarının sağlıksız olduğunu da vurgulayan işçiler, ücretlerin de düzensiz ödendiğini vurgulayarak, sorunların çözülmesini istediler.

Görüşmeden sonra verilen söz üzerine eylem şimdilik sonlandı.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: