Tutuklu avukatlar açlık grevine başlıyorTahliye edildikten sonra yeniden tutuklanan HHB’li ve ÇHD’li 5 avukat açlık grevine başlıyor


12 Eylül 2017 tarihinde tutuklanan ve bir yıl sonra çıktıkları ilk duruşmalarında tahliye edilen ÇHD’li ve HHB’li avukatlar tahliye kararının üzerinden 24 saat geçmeden savcının itirazıyla yeniden mahkemeye çıkarılarak tutuklanmışlardı. Aralarında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu 5 avukat, ‘hukuksuzluğa dikkat çekmek’ için açlık grevine başlayacaklarını duyurdu.

Tutuklu avukatlardan Aytaç Ünsal’ın eşi avukat Didem Baydar Ünsal, “Bu derin sessizliğe ses olabilmek için bu adaletsizliği, hukuksuzluğu teşhir etmek için kendi bedenlerini açlığa yatıracaklar” dedi.

Açlık grevi ‘Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde başlayacak

Avrupa Demokrat Avukatlar Birliği (AED) ve Dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi İçin Avrupalı Avukatlar Birliği (ELDH) ile Avrupa Barosu İnsan Hakları Enstitüsü (İDHAE) tarafından bu seneki “24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü” Türkiye’deki tutuklu avukatlara ithaf edildi. 5 tutuklu avukat ise 24 Ocak’ta açlık grevine başlayacak.

Tutuklu avukatlardan Aytaç Ünsal’ın eşi avukat Didem Baydar Ünsal açlık grevine ilişkin şunları söyledi: “24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü itibariyle tutsak 5 avukat arkadaşımız açlık grevine başlayacak. Bu derin sessizliğe ses olabilmek için bu adaletsizliği, hukuksuzluğu teşhir etmek için kendi bedenlerini açlığa yatıracaklar. Duruşma gününe kadar bu açlık grevi devam edecek. Duruşmaya da bu şekilde gelecekler.”

Ayrıca Kontrol Et

Çorlu Tren Katliamı davasında karar açıklandı

6 yıl, 20 duruşma süren Çorlu Tren Katliamı davasının karar duruşmasında tutuksuz yargılanan sanıklar hakkında karar verildi. 4 sanık beraat ederken sanıklardan Mümin Karasu 17 yıl 6 ay, Turgut Kurt 16 yıl 3 ay, Nihat Aslan ise 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.