Altı işçi havalandırma sisteminin olmaması nedeniyle öldü!Ankara Mobilyacılar Sitesi’nde 16 Ocak’ta çıkan yangında işçiler, havalandırma sisteminin olmaması nedeniyle havasızlıktan boğularak öldü, hiçbir işletmede havalandırma sistemi yok!


Ankara Altındağ’da bulunan Keresteciler ya da Mobilyacılar Sitesi’ndeki bir fabrikada 16 Ocak’ta çıkan yangında beş Suriyeli bir Türkiyeli işçi hayatını kaybetmişti.  İşçiler yangın sırasında atölye ya da fabrika binasının içinde yoğunlaşan dumandan etkilenerek ölmüşlerdi. Tüm veriler bunun bir iş cinayeti olduğunu açıkça ortaya koyuyordu. Konuştuğumuz hemen tüm tanıklar da “Bu çark baştan bozuk” diyerek Site’deki kuralsızlıklara vurgu yapmışlardı.

Gazetemize de yazdığımız gözlemlerimizde asıl olarak yangın merdiveninin olmaması üzerinde durmuştuk, tanıklar ve esnaftan kişilerden bazıları da ölümlerden itfaiyenin geç gelmesinin payı olduğuna işaret etmişlerdi.

Evet denetimsizlik, bu denetimsizliğin atölye ya da fabrika sahiplerine verdiği rahatlık,  Suriyelilerin ucuz iş gücü olması,  kayıt dışı olarak çok rahat çalıştırılmaları, fason ya da parça başı üretimin yaygın olması gibi gibi önemli etkenler, her sektörde olduğu gibi Keresteciler Sitesi’nde de mevcut.

Fakat burada hiç sözü edilmeyen, gözden kaçırılmış olan, eksik kalan yan ise havalandırma sistemi konusuydu. Bu denli kritik bir işin yapıldığı bu atölye ya da fabrikaların hemen hiçbirinde havalandırma sistemi yok!

Havalandırma sistemi içerideki kirli havanın temizlenmesi için en gerekli, en zaruri, olmazsa olmazlardan biridir.

Soma’da 301 madenci katledildiğinde de bu sorun gündeme gelmişti. O büyük katliamın yaşandığı ocaktaki havalandırma sistemi yıllar içinde kazılarla büyüyen ocağın yapısına göre yeniden düzenlenmemiş, ocak içi plandaki havalandırma sistemiyle, bilirkişilere teslim edilen krokilerdeki sistemler arasında büyük farklılıklar bulunuyordu. Temiz hava sağlayan sistem yeterli değildi. Havalandırma şekli ve yöntemi, yangın tehlikesi olan bir yeraltı ocağı için uygun değildi. Vantilatör ve aspiretörler, gerektiğinde hava akımını ters yöne çevirebilecek tipte düzenlenmiş olmalıdır koşulu, ocakta yerine getirilmedi. Bu da kurtarma faaliyetlerinde olumsuz etki yarattı vs. vs.

Soma AŞ. başka birçok şeyin yanısıra bunlar için de gerekli üç kuruşu harcamaktan kaçınmış, katliama adeta davetiye çıkarmıştı.

Sözü çok uzatmadan Keresteciler Sitesi’ne gelirsek… Burada da en önemli eksikliklerden biri hemen hiçbir işletmenin havalandırma sisteminin olmamasıydı.

Yangının çıktığı binaya baktığımızda ve ikinci gidişimizde görüştüğümüz işçi ve esnafların anlatımlarından altı işçinin içeriye biriken duman ve zehirli hava birikimi nedeniyle hayatını kaybettiğini gözler önüne seriyor. Yangın sırasında hayatını kaybeden işçilerin havasızlıktan uyuşmuş ve hareket edemez duruma geldikleri için öldükleri gösteriyor.  Bir işçi bunu, “Biz yangın söndürüldükten sonra içeriye girdiğimizde gördüğümüz manzara işçilerin kas katı olduklarıydı” şeklinde anlatıyor. Yani çıkan yangında yanarak değil, dumandan zehirlenerek ölmüştü işçiler.

Tabi Adlı Tıp sonuçlarını kamuoyuna açıklanırlarsa öğrenebiliriz. Ancak dışarıdan binaya baktığımızda hava akımını sağlayacak hiç bir mekanizmanın olmadığını görebiliyoruz.

Tamı tamına 50 kusur yıldan beri imalat yapılan koca Mobilyacılar Sitesi’ndeki imalathanelerin yüzde 80- 90’una yakını bu durumda

Ha, hiç birinde mi yok havalandırma sistemi, elbette var. Ama olması gerektiği gibi değil. Havalandırma sisteminin dışarı çıkan ve çatı seviyesinin geçmeleri gereken boruları her nedense çatı seviyesini bir türlü geçememiş, çatı seviyesinde kalmış.  Bunun için Mobilyacılar Sitesi’nde bulunan bir lokantacı şunu söylüyor:  Bunlar uyduruk, göstermelik. Aslında bu borular çatıdan yüksek olması gerekir,  yoksa çatı yanabilir.

İşte sitelerde havalandırma sistemi olanlar da bu durumda

Bu çark baştan bozuk. Denetimsizlik, denetimsizliğin verdiği rahatlık, kölelik,  güvencesizlik,  aleni vergi kaçakçılığı alıp başını gitmiş durumda

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: