Macaristan: Audi işçileri bir haftalık greve çıkıyorDüşük ücretlere isyan eden binlerce işçinin bugün başlayan grevi 31 Ocak’a kadar sürecek


YAŞANACAK DÜNYA

Alman otomotiv tekeli Audi’nin Macaristan’daki fabrikasında binlerce işçi düşük ücretlere karşı ve ikramiye, haftasonu tatili gibi temel talepleri için greve çıkıyor.

Macaristan’ın en büyük ihracatçılarından biri olan Audi’nin tesislerinde, 1994’ten beri motor üretiminin yapıldığı Gyor kentinde 13 bin işçi çalışıyor.

Otomotiv sektörü, Macaristan’ın toplam sanayi üretiminin neredeyse üçte birini ve ihracatın yaklaşık yüzde 20’sini karşılıyor.

9 bin Audi işçisinin örgütlü olduğu “Macaristan Bağımsız İşçi Sendikası“ AHFSZ, dün yaptığı açıklamayla grevin Perşembe’den 31 Ocak’a kadar süreceğini ve tesisin tüm kısımlarını etkileyeceğini duyurdu.

AHFSZ yönetimi yerel basına verdiği demeçte, grev sırasında yönetimle müzakerelerin devam edeceğini, ancak herhangi bir anlaşmaya varılmaması halinde uzatılabileceğini söyledi.

Audi fabrikasındaki 4 bin işçi geçen hafta iki saatlik bir “uyarı grevi” yapmıştı.

En düşük ücret Macaristan’da

MSN’de yer alan habere göre, 2019 yılı için ücretlere yapılacak zam konusunda patronlarla yapılan görüşmeler Eylül ayında başladı. İşçiler yüzde 18 oranında ücret artışı istiyor. İşçiler ayrıca, ikramiyelerin ve diğer primlerin artırılmasını ve tüm çalışanlar için haftasonu tatillerinin bir hak olarak kurala bağlanmasını talep ediyor.

Sendika adına yapılan bir araştırma, Audi’nin, Macaristan’daki işçilere diğer bölge ülkelerindeki fabrikalarında çalışan işçilere nazaran en az ücreti ödediğini ortaya koydu. Buna göre, Audi’nin Slovakya’daki Audi fabrikasında geçerli olan ücret Macaristan’daki ücretten yüzde 28 daha fazla fazla. Benzer şekilde, Çek Cumhuriyeti’ndeki Audi işçilerinin ücreti yüzde 25, Polonya’daki yüzde 39 daha fazla. Belçika’daki tesislerde ise Audi, işçilere Macaristan’daki işçilerden 3.6 kat daha fazla ödeme yapıyor.

“Kölelik Yasası” protestoları sürüyor

Diğer taraftan, Macaristan’da Viktor Orban ve hükümeti tarafından meclisten geçirilen „kölelik yasası“na karşı işçi ve emekçilerin protestoları devam ediyor. 19 Ocak Cumartesi günü binlerce kişi Budapeşte’de gösteri düzenledi.

„Kölelik Yasası“ patronların işçilere yılda 400 saat fazla mesai çalışmasını dayatmasını sağlıyor. Yasa haftada 8 saat daha fazla çalışmayı işçilere dayatarak haftanın 6 gününün işgünü olarak belirlenmesinin önünü açıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa’nın göbeğinde polis terörü

Belçika başkenti Bürksel yakınlarındaki Denderleeuw kasabasında bulunan Medya Haber ve Stêrk tv stüdyoları Belçika polisi tarafından basıldı.