Demirtaş: Siyasi saiklerle tutukluyum, tahliye talebinde bulunmuyorumMahkeme, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı da 24-25 Nisan’a erteledi.


“Örgüt kurma ve yönetme”, “Örgüt propagandası” ve “Suç ve suçluyu övme” iddialarıyla Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanan HDP önceki dönem Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın duruşması 3. Gününde devam etti. Sincan Cezaevi Kampüsü’nde bulunan Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi Salonu’nda görülen duruşmaya Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS’le katıldı. Duruşma Demirtaş’ın siyasi saiklerle yargılandığını belirterek, “Tahliye talebinde bulunmuyorum” sözleri ve mahkemenin tutukluluk halinin devamı kararıyla sona erdi. Bir sonraki duruşma 22-25 Nisan tarihine ertelendi.

Avukatları ve çok sayıda izleyicinin hazır bulunduğu duruşmaya, HDP’li vekiller Mehmet Rüştü Tiryaki, Abdullah Koç ve HDP eski milletvekilleri Nihat Akdoğan ve Hamit Geylani de katıldı.

‘Tahliye talebinde bulunmuyorum’

MA’nın haberine göre duruşmanın başlaması ardından söz alan Demirtaş, mahkeme heyetine tahliye kararının ellerinde olmadığını, siyasi saiklerle tutuklu olduğunu söyleyerek, “Tahliye talebinde bulunmuyorum” dedi.

Tutukluluğun devamı istendi

Söz alan iddia makamı, Demirtaş’a yöneltilen suçların katalog suçlar arasında yer alması, iddia edilen suçlamaların alt ve üst ceza sınırı göz önüne alınarak adli kontrol uygulamalarının yeterli olmadığını belirterek, tutukluluk halinin devamını istedi.

Demirtaş’ın avukatlarının savunması ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, duruşmayı 24-25 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Davaya dair

“Örgüt kurma ve yönetme”, “Örgüt propagandası” ve “Suç ve suçluyu övme” iddialarıyla Demirtaş hakkında 142 yıla varan hapis cezası isteniyor. Diyarbakır’da açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne alınmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Zeydan Kararını, Uyuşturucuya Un Diyen Hakim Vermiş!

Wan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Abdullah Zeydan hakkında 'Memnu haklarını alamamıştır' diyerek YSK'ya başvuran Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erhan Çavuşoğlu'nun Wan'da görev yaptığı süre içinde rüşvet iddiasıyla hakkında soruşturma açıldığı ortaya çıktı.