Zeytinburnu Belediyesi önünde “açım” çığlığı!Fazla mesaiye kalmayı reddettiği için çalıştığı işinden atılan temizlik işçisi Ömer Aşık, Zeytinburnu Belediyesi önünde “açım” diyerek kendisini yakmak istedi


Alamadıkları ücretleri, atıldıkları işleri ve mahkum edildikleri çaresizlikleriyle “Geçinemiyorum!” ya da “Açım” diyerek bedenini tutuşturan işçilere bugün de Ömer Aşık eklendi.

Ömer Aşık, bundan 3 ay önce Zeytinburnu Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışıyordu. Cumartesi günleri saat 15:00’den sonra fazla mesaiye kalmayı reddettiği için işten atıldı. Fazla mesaiyi reddetmek yasal hakkıydı oysaki… Fakat bu hakkı kullanmanın bedelini işten atılmakla ödedi, hak istemek suçtu çünkü! Hem de işsizlik maaşı alması engellenecek şekilde gerçekleştirdiler kıyımı.

Ömer Ayna bugün işinden atıldığı Zeytinburnu Belediyesi önüne elinde çakmak ve benzinle gelerek, “Açım! İşsizim, çocuklarıma bakamıyorum” diyerek kendini yakmaya çalıştı.

Eşi MS hastası olan ve işsizlik maaşı da alamayan Ömer Aşık, polisler tarafından adeta işkence edilerek gözaltına alındı.

Ömer Aşık ve onun gibi diğer işçiler, sınıfın örgütsüzlüğünün patronlar tarafından tepe tepe kullanıldığının olduğu kadar, yine bu örgütsüzlükle sürüklendiği çaresizliğinin de çarpıcı ifadesidir. O ateş bu çürümüş düzeni yakıp kül edecek kolektif bir mücadele ateşine dönüştüğündeyse yaratıcı bir gücün adı olacak.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu