DHL Direnişi kazanımla sonuçlandıDHL Ekspress’te 556 gün süren direniş kazanımla sonuçlandı.


Uluslararası kargo şirketi DHL Ekspress’te TÜMTİS’te örgütlendikleri için işten atılan işçiler Temmuz 2017’de işyeri önünde direnişe başlamıştı. 556 gün süren direniş kazanımla sonuçlandı. Sendikal örgütlülüğün kabul ettirildiği DHL Ekspress’te toplu sözleşme imzalandı.

İki yıllık sözleşmeyle işçi ücretlerine ve sosyal haklara birinci yıl yüzde 21 oranında, ikinci yıl yüzde 17 oranında artış sağlandı. Ayrıca 15’er günlük ücretleri tutarında dört ikramiye ve yemek, yol, evlenme, doğum, bayram, yakacak ve giyim yardımı alındı.

Sendikal nedenlerle işten çıkarılan 7 işçiye de kıdem ve ihbar tazminatlarına ek olarak 20 aylık brüt ücretleri tutarında tazminat ödemesi yapılması sağlandı. Ayrıca disiplin kurulu kararı olmaksızın işçi çıkarılması engellendi.

TÜMTİS yaptığı açıklamada DHL Ekspress’te toplu iş sözleşmesinin işyeri önünde direnişini sürdüren işçiler de dahil üyelerin onayı alınarak imzalandığını ifade etti. Ayırca TİS sürecinin kazanımla sonuçlanmasının tüm kargo işçileri açısından önemli bir nokta olduğu belirtildi.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu