“Ölen halk değil, bizim işçiler”, unutmayacağız!Breziya’da yüzlerce işçinin kaybolup, en az 50’sinin hayatını kaybettiği baraj faciasından sonra katil şirket Vale S.A.’nın başkanı “Ölen halk değil, bizim işçiler” diyebildi!


Katil olduğu tescillenmiş Vale SA şirketinin Minas Gerais eyaletinde işlettiği demir cevheri madeninde, oluşan tortuyu tutmak için kullanılan baraj çöktü. Çökme sonucu, en az 50 insan öldü, 300’ü de kayıp!

5 Kasım 2015 tarihinde aynı eyaletin Marina kentinde meydana gelen ve 17 kişinin ölümüne neden olan baraj faciasının esas faillerinden biri de olan Vale SA şirketinin başkanı Fbio Schvartsman, onlarca işçinin ölümüyle sonuçlanan bu faciayla ilgili olarak “Ölen halk değil, bizim işçiler” diyecek kadar kendisini kaybetti.

Burjuvazinin o insanlık dışı ruhunun, kan emici karakterinin, işçiyi herhangi bir nesneden farklı görmeyen fütursuzluğunun evrensel diliydi bu. Tıpkı, Soma’da alınmayan üç kuruşluk önlemler nedeniyle yüzlerce işçinin katledilmesinden sonra Erdoğan’ın gözümüzün içine bakarak “fıtrat” demesi gibi. Tıpkı, 2010 Mayıs’ında TTK’ya ait Karadon Maden Ocağı’nda meydana gelen grizu faciasında 30 işçinin yaşamını yitirmesinden sonra dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in “Güzel öldüler. O konuda ben acı çekmediklerini ve fizik olarak da güzel öldüklerini buradan rahatlıkla söyleyebilirim” diyebilmesi gibi. Tıpkı, yüzlerce işçiyi birkaç kuruş harcamaktan kaçındıkları için ölüme yollayan Soma AŞ. patronlarının ailelerin çığlıkları karşısında “mağdur olduk” diyecek cesareti gösterebilmesinde olduğu gibi.

Vale SA’nın başkanı Fbio Schvartsman’ın işçiler sanki kendi malı, köleleriymiş gibi mide bulandırıcı bir pişkinlikle çıkıp, “Ölen halk değil, bizim işçiler” diyebilmesi bu kolektif sınıf ahlakının, ruhunun son çarpıcı ifadesi oldu. Burjuvazinin kolektif aklı, ruhu, buz kesmiş vicdanı, işçiyi, işçinin canını bir vida kadar değersiz görüp, gözünü kırpmadan ölüme yollayan o sınıf ahlakının tipik ifadesi…

Bu hoyratlık, işçi sınıfının dünya çapındaki örgütsüzlüğünün somut ifadesidir. “Köle değiliz, işçiyiz!” çığlığı dünyayı sarstığı zaman hakettiği yanıtı alacak, sınıf mücadelesinin gelişip güçlenmesinin manivalası olacaktır!

Katil Vale S.A.!

Vale S.A., Brezilya merkezli bir metal ve madencilik şirketi. 1942’de kurulan şirket 1997’de özelleştirildi. Merkezi Rio De Janeiro’da bulunan Vale, dünyanın en büyük demir cevheri ve nikel üreticisi. Vale ayrıca manganez, ferro alaşımlar, bakır, boksit, potaş, kaolin ve kobalt da üretmekte. Şirket 76 binden fazla çalışanıyla, dokuz hidroelektrik santrali ve geniş bir demiryolu, gemi ve liman ağının da işletmecisi.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: