Sarı Yelekliler 11. haftada yine sokaktaSarı Yelekliler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine tepkilerini dile getirmek için ülke çapında sokağa çıktı


YAŞANACAK DÜNYA

Akaryakıt zamlarına ve ekonomik koşullara tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra Macron ve hükümetine öfkeye dönüşen Sarı Yelekliler’in gösterileri 11. haftasında devam etti.

Paris’in sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees Caddesi’nde toplanan eylemciler Bastille Meydanı’na yürüyüşe geçti. Göstericiler hükümet karşıtı sloganlar attı. Meydana varıldığında polis saldırdı. Saldırıya taşlarla cevap veren protestocular meydanda bir barikatı da yaktı.

Bir başka grup gösterici de  Denizaşırı Ülkeler Bakanlığından Facebook’un Paris’teki merkezine kadar yürüdü.

Sarı Yelekliler’in bir kısmı da akşam geç saatlere kadar eylem yapmak için başkentin Republique Meydanı’nda buluştu.

Evreux kentinde düzenlenen eylemde göstericiler birkaç aracı ateşe verdi. Polis saldırısı sonucu iki kişi gözaltına alındı.

Toulouse ve Nantes şehirlerindeki protestolarda da polisle eylemcilerin arasında gerginlik yaşandı.

Sarı Yelekliler, Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu önünde de eylem yaptı.

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve yönetimine isyana ve öfkeye dönüşen Sarı Yelekliler’in eylemlerinde 10 kişi hayatını kaybetti ve 2 binden fazla kişi yaralandı, yaklaşık 6 bin kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi hapis cezasına çarptırıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa’nın göbeğinde polis terörü

Belçika başkenti Bürksel yakınlarındaki Denderleeuw kasabasında bulunan Medya Haber ve Stêrk tv stüdyoları Belçika polisi tarafından basıldı.