Yine Sevgi Evleri, yine çocuğa şiddetTurhal Çocuk Sevgi Evleri’nde 30 çocuğa şiddet uygulandığı ortaya çıktı


Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı yurtların birer birer kapatılarak, “Sevgi Evleri” ya da “Çocuk Evleri” ne dönüştürülmesiyle buralar tarikatların yeni yuvalanma alanları haline getirilmişti. Mahalle aralarına kurulan ve çocukları dinci-gerici zihniyetin kucağına bırakan bu kurumlara birçok aile çocuklarını yoksulluktan kaynaklı göndermek zorunda kalıyor. Tarikat yuvası haline gelen bu evlerden ise şiddet ve tecavüz haberleri gelmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl Uşak’ta bulunan Sevgi Evleri’nde kalan 28 kız ve erkek çocuğunun cinsel istismar, taciz ve kötü muameleye uğradıkları tespit edilmişti. Daha önce de Bursa Sırameşeler Sevgi Evleri’nde yaşları üç ila yedi arasında değişen küçük çocukların cinsel tacize uğradığı öğrenilmişti.

Yeni bir çocuğa şiddet haberi de Turhal Çocuk Sevgi Evleri’nden geldi. Bu evlerde kalan kalan 30 çocuklara şiddet, işkence ve psikolojik baskı yapıldığı öğrenildi.

Yaklaşık 10 gün önce Turhal Cumhuriyet Savcılığı’na 7 ile 10 yaş arası 30 çocuğa fiziksel şiddet, işkence ve psikolojik baskı uyguladıkları iddiasıyla suç duyurusu yapıldı. Çocukların koruyucu aileleri ve yakınları tarafından çocukların vücutlarında darp izleri, sıcak su yanıkları ve davranış bozuklukları fark edildi. Sevgi evlerinde yapılan güvenlik kamerası incelemelerinde de çocuklara yönelik şiddet, darp, dayak, işkence görüntüleri ortaya çıktı.

Suç duyurusu üzerine olayla ilgili başlatılan soruşturmada müdür, müdür yardımcısı ve 3 bakıcı anne gözaltına alındı. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan 5 kişi tutuklanarak cezaevine konuldu.

Yaşanan olaya aileler tepki gösterirken evde kalan çocuklar da koruyucu ailelerine teslim edildiği öğrenildi.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu