Aliağa’da gemi söküm işçileri iş durdurduAliağa gemi söküm bölgesinde çalışan işçiler onur kırıcı bir uygulama olan üst aramasına karşı iş durdurdu. İşçiler ücretlerine zam, hijyen koşulları ve iş elbiselerinin alınmasını da istiyor


İzmir Aliağa gemi söküm bölgesinde Temurtaşlar Gemi Söküm İşletmesinde çalışan işçiler onur kırıcı bir uygulama olan üst aramasına, ücretlere düzenli ve zamanında zam yapılmamasına, iş kıyafetlerinin karşılanmamasına, yemekhane ve banyolarda hijyenin olmamasına karşı iş bırakarak, bu sorunların çözülmesini istedi.

Evrensel’deki habere göre dün iş bırakan işçiler, “Bizi yüz kızartıcı suçla itham edince bu bizim zorumuza gitti kaldıramadık bu uygulamayı” dedi. Kendi aralarında sözcü seçen işçiler, işyerindeki götürü alan patrona talepler listesi verdi.

Bugün de iş durdurmaya devam eden işçiler, iş yeri sahibinin görüşmeye geldiğini belirterek, “Taleplerimizin kabul edilmesini istiyoruz.  Şu an büyük patron bütün işçilerle toplantı yapıyor sonuca göre grev devam eder ya da biter” dedi.

İşçilerin talepleri şu şekilde:

Ücretlere zamanında ve düzenli zam yapılsın.

İş kıyafetlerini kendimiz alıyoruz, iş kıyafetleri verilsin.

Yemekhane ve soyunma odası, banyolar temizlik kurallarına göre düzenlensin ve hijyenik olsun.

Üst araması uygulamasından vazgeçilsin.

Üst araması iptal edildi

Öğleden sonra patronla görüşen işçiler, üst aramasının iptal edildiğini söyledi. İşçilerin diğer talepler için bekleyişleri sürüyor.

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir