Brezilya’da maden atık barajında ölümler artıyorVale SA’nın işlettiği demir madeninde barajın çökmesi sonucu ölenlerin sayısı 58’e yükseldi, 305 kişi ise hala kayıp!


YAŞANACAK DÜNYA

Brezilya’da katil olduğu tescillenmiş Vale S.A. şirketinin Minas Gerais eyaletinde işlettiği demir cevheri madeninde, oluşan tortuyu tutmak için kullanılan barajın -geçtiğimiz Cuma günü- çökmesi sonucu ölen insanların sayısı 58’e yükseldi. 305 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

Eski çevre bakanı ve cumhurbaşkanı adayı Marina Silva, Brezilya makamlarının ve özel madencilerin 2015 felaketinden hiçbir şey öğrenemediğini ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Silva, “Mariana’daki ciddi çevre suçundan üç yıl sonra, henüz kimsenin cezalandırılmadığı soruşturmalar halen devam ederken, Brumadinho’da tarih bir trajedi olarak tekrarlanıyor” dedi.

2015 yılında aynı bölgede meydana gelen çökmede Brezilya tarihinin en büyük çevresel felaketi yaşanmış ve 19 kişi hayatını kaybetmişti.

5 Kasım 2015 tarihinde aynı eyaletin Marina kentinde meydana gelen baraj faciasının esas faillerinden biri de olan Vale SA şirketinin başkanı Fbio Schvartsman, onlarca işçinin ölümüyle sonuçlanan bu faciayla ilgili olarak “Ölen halk değil, bizim işçiler” diyecek kadar kendisini kaybeden bir açıklama yaptı.

Vale S.A., Brezilya merkezli bir metal ve madencilik şirketi. 1942’de kurulan şirket 1997’de özelleştirildi. Merkezi Rio De Janeiro’da bulunan Vale, dünyanın en büyük demir cevheri ve nikel üreticisi. Vale ayrıca manganez, ferro alaşımlar, bakır, boksit, potaş, kaolin ve kobalt da üretmekte. Şirket 76 binden fazla çalışanıyla, dokuz hidroelektrik santrali ve geniş bir demiryolu, gemi ve liman ağının da işletmecisi.

Atık barajının çökmesiyle ortaya çıkan facianın diğer bir sonucu da tarım alanlarının sular altında kalması, bir yıllık fasulye mahsüllerinin ziyan olması!

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa’nın göbeğinde polis terörü

Belçika başkenti Bürksel yakınlarındaki Denderleeuw kasabasında bulunan Medya Haber ve Stêrk tv stüdyoları Belçika polisi tarafından basıldı.