Ayşe Düzkan bugün cezaevine giriyorHapis cezası onaylanan gazeteci Ayşe Düzkan bugün cezaevine giriyor


KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan ‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ kampanyasına katıldığı için yargılanan ve hapis cezası onaylanan gazeteci Ayşe Düzkan bugün cezaevine giriyor.

Benim cezaevine giriyor olmam devede kulak

Düzkan, adliye önünde yaptığı açıklamada “Çok fazla siyasi tutuklu var, siyasi saiklerle tutuklu çok insan var ve uzun süreler yatıyorlar. 18 ay aldım. İnfazı yakmazsak bir yıl yatacağım. Yani devede kulak” dedi.

Ayşe Düzkan açıklamasının devamında şunları söyledi:

En önemlisi siyasetle uğraşmayı tercih etmiş insanlar üzerindeki baskı bugün memlekette olan şeyin en kritik bölümüdür. Türkiye’de yönetim, hukuk ortadan kalkıyor. Türkiye Afganlaştırılıyor bugün. Bunun yanında benim cezaevine giriyor olmam devede kulak, üzerinde durulacak bir şey değil. Bu yüzden moralim yerinde, bir an önce çıkıp işlerimin başına dönmek istiyorum. Türkiye’de basın özgürlüğü hiçbir zaman iyi durumda olmadı. Tutuklu gazeteci sayısında dünyada başa baş güreşiyoruz. Ne zaman bir ülkede saklanacak bir şey varsa o zaman basın özgürlüğü kısıtlanır. Özgürlük, azadi, hurriya.

Düzkan’ı DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Züleyha Gülüm, BDS (Filistin İçin İsrail’e Boykot Girişimi) aktivistleri, feminist kadın örgütleri ve çok sayıda gazeteci yalnız bırakmadı.

 

 

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir