“Bizler Köle Değil İnşaat İşçisiyiz!”İnşaat-İş, “Bizler köle değil, inşaat işçileriyiz!” ve “İnşaat baronlarına diz çöktüreceğiz!” başlıkları altında yürütülecek bir kampanya başlatıyor


İnşaat-İş, “Kölelik koşullarında çalışmaya, çalışırken ölmeye ve kriz koşullarında tüm bunların daha fazla tırmanmasına karşı örgütlenelim!” diyerek, “İnşaat Baronlarına Diz Çöktüreceğiz!”,Bizler Köle Değil İnşaat İşçisiyiz!” temel başlıkları altında bir kampanya başlattığını duyurdu.

Sendika tarafından yapılan açıklamada kampanyanın aslında aylar önce tasarlandığı, temel çalışma alanı olarak 3. Havalimanı şantiyesinin belirlendiğini, fakat 14 Eylül’deki işçi isyanından sonra yöneticilerinin tutuklanması nedeniyle yarım kaldığı bilgisi aktarılarak şunlar ifade edildi:

Sendikamız Yönetim Kurulu aylar önce 3. Havalimanı şantiyesini pilot çalışma alanı olarak belirlemişti. Fakat bu kararımız, 14 Eylül 2018 tarihinde patlayan ‘Köle Değiliz!’ isyanında dört yöneticimizin tutuklanması ve yaklaşık üç ay tutsak edilmeleri nedeniyle yarım kaldı.

 

Sendikamız Yönetim Kurulu, 14 Eylül isyanı öncesinde aldığı bu kararın arkasındadır. O dönem hazırlığı yapılsa da irademiz dışında ortaya çıkan koşullar nedeniyle başlatamadığımız çalışmamızı; şimdi daha kapsamlı bir plan ve yoğunlukla başlatıyoruz.

 

Bir kampanya anlayışıyla yürütülecek çalışmamızı başta 3. Havalimanı şantiyesi olmak üzere tüm İstanbul çapında genişleterek hayata geçireceğiz. Bu anlayışla kapsamlı bir faaliyetin içine giriyoruz.

 

‘İnşaat Baronlarına Diz Çöktüreceğiz!’, ‘Bizler Köle Değil İnşaat İşçisiyiz!’ temel başlıkları altında yürüteceğimiz çalışmamızı, başta 3. Havalimanı şantiyesi olmak üzere tüm İstanbul çapında çeşitli eylem ve etkinliklerle yürüteceğiz. İnşaat işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının düzeltilmesi ve krizin faturasının inşaat baronlarına ödettirilmesi anlayışını, işçi kardeşlerimizin çalışma ve yaşam alanlarına taşımak için ne gerekiyorsa onu yapacağız.

 

Kriz etkisini tüm işçi ve emekçilerin üzerinde yıkıcı bir şekilde hissettirirken; bu etki, işçi sınıfının bir parçası olan biz inşaat işçileri üzerinde de her geçen gün şiddetlenerek hissediliyor. 3. Havalimanı şantiyesinde on binlerce olup kölece çalışma ve kölece yaşama koşullarına karşı isyan ettik. Başakşehir Şehir Hastanesi şantiyesinde binlerle ‘köle değil inşaat işçisiyiz’ dedik. Başka şantiyelerde irili ufaklı birçok eylem ve tepki biçimi geliştirerek biriktirdiğimiz öfkeyi açığa vuruyoruz.

 

Sendikamız bu kampanyayla arkadaşlarımızın hemen tüm şantiyelerde şu ya da bu şekilde hissettirdikleri öfkelerini örgütlü bir güce dönüştürmenin adresi olmayı hedeflemektedir. İrili ufaklı tüm ‘köle değil, işçiyiz!’ çıkışlarını devasa bir senfoniye dönüştürmeyi, dereleri bir nehirde buluşturmayı…

 

Tüm inşaat işçilerinin parçası olacağı, parçası olmalarına davet ettiğimiz kampanyamızı, yazılı materyallerimizin şantiyelere taşınmasıyla başlatıp, çeşitli eylem ve direniş biçimleriyle derinleştirmeyi hedefliyoruz. Bu yoğun çalışmayı bir örgütlenme seferberliği olarak yürütmeyi…

 

Gelin hep birlikte yapalım, derelerin yönünü güçlü bir nehir olmaları için aynı yere yönlendirelim! Bunu yaptığımızda hiçbir gücün önümüzde duramayacağını, ‘köle’ muamelesi yaptıkları inşaat işçisinin yaratıcı-dönüştürücü gücü karşısında kaçacak delik arayacağını biliyoruz.

 

Bu bilinç ve bu bilinçten beslenen güvenle yolumuza devam edeceğiz!

 

Yaşasın İnşaat-İş!
Kavga, Sokak, Direniş!
İnşaat işçisi köle değildir!

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi