Suriyeli işçilerin öldüğü yangınla ilgili bir tutuklamaAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Mobilyacılar Sitesi’nde beş Suriyeli işçinin hayatını kaybetmesine neden olan yangınla ilgili İtfaiye Müdürlüğü’nün raporunu dikkate alarak işyeri sahibini tutukladı


Ankara Mobilyacılar Sitesi’ndeki bir fabrikada çıkan yangında beş Suriyeli işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili gözaltına alınan üç kişiden, işyeri sahibi Ömer İnal tutuklandı.

16 Ocak’ta meydana gelen yangından sonra İtfaiye Müdürlüğü’nün hazırladığı raporda işyerinin yangın merdiveninin olmadığı, havalandırma sistemi ve yangına müdahale için gerekli teçhizatın bulunmadığı belirtilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, itfaiyenin hazırladığı rapor doğrultusunda, işyeri sahibi Ömer İnal, yangının başladığı 1’inci katın sorumlusu Sadettin A. ve işçilerden sorumlu Bekir K., yeterli önlemi almayarak, ölüme neden oldukları gerekçesiyle gözaltına alındı.

Savcılık sorgularının ardından mahkemeye çıkarılan şüphelilerden işyeri sahibi Ömer İnal tutuklandı. Sadettin A. ve Bekir K. ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Yangından sonra tüm bir sitede aynı sorunların olduğu ve Çalışma Bakanlığı yetkililerince hiçbir denetimin gerçekleşmediği vurgulanmıştı.

Suriyeli işçiler Muhanned El Muhammed, Abdullah Rahicuha, Muhammed Emin, Mahmud Emin ve Juma El Emin’in yangında hayatlarını kaybetmesinden sonra açığa çıkan gerçeklere rağmen tüm iş cinayetlerinde olduğu gibi, bu cinayette de patronları denetlemekle görevli resmi yetkililer hakkında bir soruşturma açılıp açılmadığı henüz bilinmiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: