Tatilde de çalıştırılan işçi çatıdan düştüAnkara TOKİ Konutları’nda izin verilmeyip pazar günü de çalıştırılan inşaat işçisi 5 katlı binanın çatısından düştü


Her şeyin değerini parayla ölçen, ‘her şeyin ve herkesin bir fiyatı vardır’ zihniyetinin hakim olduğu vahşi kapitalizmde sermaye için emeğini, alın terini satan ne işçinin ne de işçi ailesinin hiç bir değeri yoktur. Onlar, her şeyi para ile ölçen işçi katilleri ve sömürücüleridir.

İşçileri kendi köleleri olarak görüp ölümüne çalıştırmaktan başka hiç bir düşünceleri yoktur. Ne işçinin ne de ailesinin ve çocuklarının onlar için hiç bir önemi yoktur.

Bir işçi düşünün aylardır ailesinden, çocuklarından uzak inşaatlarda çalışıyor. Okullar yarıyıl tatiline girmiş,  çocukları karnelerini almış. İnşaat işçisi, çocuklarının böyle bir günde hiç olmaz ise belki bir gün yanlarında olmak, çocuklarının karne sevincine belki küçük bir hediye vererek dahil olmak istiyor.

Ama olur mu hiç? Açgözlü inşaat baronları sevgiye, mutluluğa, paylaşmaya, özlemeye, kavuşmaya yani insani olan her şeye hem karşıdırlar hem de bütün bunları üç kuruş para ile ölçerler. İş bitmeli, kasaları dolmalıdır, gerisinin hiç bir önemi yoktur.

50 yaşındaki inşaat işçisi İsmail Ekici, yarıyıl tatilinde ailesinin ve çocuklarının yanında olmak istediğinden çalıştığı Ankara Bala-TOKİ Konutları’nda taşeron firma patronundan izin istedi. Özarslanlar & Mahmut Çil Yüklenici firma ortaklığında çalışan Ekici’ye ‘iş bitmeden gidemezsin’ denilerek normalde hafta tatili olan pazar günü de çalıştırıldı. Üç çocuk babası Ekici, Pazar günü çalıştığı inşaatın çatısından yere düşerek ağır yaralandı. Beş katlı inşaatın çatısından düşen Ekici’nin vücudunda pek çok kırık var. İç kanaması durmuş fakat hayati tehlikesi devam ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir