Kadınlar katlediliyor, ‘Öldükten sonra mı?’ sorusu daha sık soruluyorBugün de Filiz Kaplan 1 yıl önce boşandığı eşi tarafından sokak ortasında katledildi. Yakınları, “”Öldükten sonra mı koruma verilecek” diyerek tepki gösterdi. 


Seçim gümbürtüsü, kriz karabasanı devam ederken toplumsal krizin boyutları da artan kadın cinayetleri ve istismar haberleriyle kendisini kusuyor.

Şiddete uğrayan ya da katledilen kadınlar ve yakınlarının “bunu yapanların tutuklanması için ölmek mi gerekiyor?” ya da “öldükten sonra mı koruma verilecek?” sorularının sıklaştığı bugünlerde sadece bir hafta içinde yaşanan birkaç örnek bile nasıl bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu görmeye yetiyor:

16 yaşındaki kız çocuğu istismar nedeniyle intihar etti!

İstanbul Bahçelievler’de 16 yaşındaki S.G  isimli kız çocuğunun intiharının nedeninin cinsel istismar olduğu anlaşıldı. S.G arkadaşlarına bıraktığı notta istismara uğradığını yazmıştı.

Açık cezaevinden çıkan adam boşandığı eşi ve kız kardeşini öldürdü!

20 Haziran’da Menemen Açık Cezaevi’nden izinli çıkan Göksel Sağlam, boşandığı eşi Habibe Çevik’i ve kardeşi Fatma Akdağ’ı öldürdü.

Boşanmak isteyen Kadriye Çavuş yakınları tarafından otobüsten kaçırıldı!

Yine 20 Haziran’da Ankara’dan Mersin yönüne giden yolcu otobüsünün önü Aksaray yakınlarında birkaç erkek tarafından kesildi. Otobüste bulunan yolculardan Kadriye Çavuş saçlarından sürükleyerek başka bir araca bindirilip, kaçırıldı. Polise haber verilmesi üzerine kurtarılan Kadiye Çavuş, boşanmak istiyordu. Toplumsal baskılardan bunalmış ve çareyi sığınma evine sığınarak, izini kaybettirmekte bulmuştu. Onu kaçıranlar kardeşleri ve yakınlarıydı.

‘Tutuklanması için ölmem mi gerekiyor?’

Aynı tarihlerde Çeşme’de, Erim E, boşanma aşamasında olduğu Cansu E’yi darbetti. Erim E. gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. “Daha önce de beni darbettiği gerekçesiyle şikayetçi olmuştum ve ceza almıştı. Bu sefer hayatıma kastetti. Bu insan nasıl serbest bırakılır? Akıl alır gibi değil. Tutuklanması için ölmem mi gerekiyor?” diyerek karar tepki gösterdi.

Ensest-istismar haberleri süreklilik kazandı

Basına son zamanlarda birçok ilden gelen çocuk istismarı ve ensest haberleri düştü…

Kadın cinayetleri, çocuk istismarı, şiddet, tecavüz haberlerindeki sıklık ve kazandıkları süreklilik toplumsal krizin nasıl bir balçığa dönüştüğüne işaret ediyor.

Bugün de 1 yıl önce boşanan Filiz Kaplan sokak ortasında katledildi!

Bugün de bu haberlere Mersin’de 1 yıl önce boşandığı kişi tarafından sokak ortasında vurularak öldürülen Filiz Kaplan’ın haberi eklendi.

42 yaşındaki 2 çocuk annesi Filiz Kaplan sabah Mersin Üniversitesi’ndeki işine gitmek üzere merkez Toroslar ilçesi Turgut Türkalp Mahallesi’ndeki evinden çıktığı sırada, 1 yıl önce boşandığı Murat C.’nin silahlı saldırısına uğradı. Murat C. Kısa süre sonra yakalandı.

‘Öldükten sonra mı koruma verilecek’

Olay yerine gelen kadının yakınları, Filiz Kaplan’ın eski eşinden tehdit aldığı için koruma istediğini belirterek, “Öldükten sonra mı koruma verilecek” diyerek tepki gösterdi.

 

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”