Cemal Yıldırım ve destek verenler darbedilerek gözaltına alındı5 gündür Sakarya Caddesi’nde oturma eylemi ve açlık grevi direnişi yapan KHK’lı emekçi Cemal Yıldırım, saat 12:00’de açıklama yaptığı sırada yanındakilerle birlikte darbedilerek gözaltına alındı


5 gündür Sakarya Caddesi’nde oturma eylemi ve açlık grevi direnişi yapan KHK’lı emekçi Cemal Yıldırım, saat 12:00’de yapacağı açıklamayla eylemini sonlandıracaktı. Yıldırım saat 12:00’de elinde Anayasa kitabıyla valiliğin ve polisin anayasal haklarını kullanmayı engellediğini belirttiği anda polisin saldırısıyla, dövülerek gözaltına alındı. Yıldırım’a destek veren KHK’lı emekçilerden Acun Karadağ, Mahmut Konuk ve Kocaeli’nden gelen emekçi dövülerek gözaltı aracına konuldu.

https://www.facebook.com/gazetealinteri18/videos/469200476982995/

Eyleme destek için emekçilerin yanında bulunan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, gerçekleşen saldırıyı sosyal medya hesabından canlı yayınlayarak, polisin yaptığının yasadışı olduğunu, insanların sokakta demokratik haklarını kullanmasının suç olmadığını, buna izin vermeyenlerin suç işlediklerini vurguladı. Polise hitaben “Bir gün sizin de bu hakları kullanmanız gerekebilir” diye belirten Gergerlioğlu, “o zaman biz sizin haklarınızı da savunacağız” ifadelerini kullanarak polisin suç işlediğinin altını çizdi.

Cemal Yıldırım ve diğer emekçilerin gözaltına alınmasından sonra KHK’lı emekçilerden Veli Saçılık eyleme devam edeceğini belirterek, oturmaya başladı. “Siz yasadışılığınızı devam ettireceksiniz biz de burada oturacağız. Bu bankta oturmayı engelleyemezsiniz. Suç işliyorsunuz. Sizin işiniz yasayı korumak ama siz yasadışısınız” diye belirten Saçılık da aynı şekilde zor kullanılarak gözaltına alındı.

https://www.facebook.com/gazetealinteri18/videos/2345681708853378/

Gergerlioğlu Veli’nin gözaltına alınması sırasında da polisi yasadışı iş yaptığı konusunda uyararak, Veli’nin serbest bırakılmasını istedi.

Polisin bu saldırgan tutumu çevredekilerin de tepkisiyle karşılandı. Onlarca insan saldırı anında Sakarya Meydanı’nda toplanarak olup bitenleri izledi, tepki gösterdi, polisi protesto etti…

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.