IG Metal’den Berlin’de”Adil Dönüşüm” mitingiAlmanya’nın başkenti Berlin’de “FairWandel- Adil dönüşüm” sloganı ile merkezi miting bir düzenledi, Ford işçi ve işyeri temsilcisiyle eylemin amacına ilişkin yapılan röportajı yayınlıyoruz


YAŞANACAK DÜNYA

Alınteri okurlarının da katıldığı eylemin amacını ve sınıfın genel durumunu Ford işçi ve işyeri temsilcileri ile konuştuk.

Alınteri-Eylemin amacı nedir?

-Dünyada global çapta dijitalleşme söz konusu. Bunun sonucu ise işsizlik artıyor. IG Metal’in organize ettiği daha doğrusu işçilerin baskısıyla yaptığı bu eylemde; işsizlik, işçilerin karar yetkisi, iş saatlerinin düşürülmesi, politik adil dönüşüm, herkese adil olunması isteniyor. Kiliseler ve demokratik organizasyonlarda destekliyor. Geçen sene 250 bin kişi vardı. Bu sene yüz bin kişi bekleniyor. Özellikle Ford gibi yerlerde isteksizlik var. İnsanlar umursamıyorlar.

Alınteri– 1 Mayıs’a Ford işçileri özel önlükleri ile yoğun katılmıştı.

-O kadar da değil. Beklediğimiz kadar değil. Bütün bölümleri dolaştık. IG Metal’in bu organizasyonuna katınılması gerektiği doğrultusunda. Özellikle 50 yaşın üzerindeki insanlar bize bu aşamadan sonra bir şey olmaz diyorlar. Ama olduğunuda gördük. 50 yaşın üzerindeki insanları başka yere yolladılar. Yedinci aydan sonrada gerçek planı ortaya koyacaklar. Bu plan üretimin dışında olan, diyelim ki büroda çalışanları da etkileyecek. Bir plan yapıldığını daha dün öğrendim. Daha önce yabancı firmalara verilen işleride şimdi biz yapıyoruz. Polis asker arabaları da dahil. Daha önce bunu başka bir firma yapıyordu. Şimdi arkadaşları dörder hafta izne gönderdiler. Taşeron firmaların işlerini de bize yaptırıyorlar. Araba temizlik bölümleri de öyle. Düşük ücretlerle işçiler çalıştırılıyor. Yeni bir çözüm buluncaya kadar işçileri 2 ya da 4 haftalığına izne gönderiyorlar. Bazı arkadaşlar ise gönüllü 6 ay ya da bir senenin sonuna kadar kalmayı kabul ettiler. Şu an gerçekten Ford’da bir kriz var. Nerede ne yapılacağı belli değil.

Bir duyarsızlık da var. İş yeri temsilcileri toplantısı olacak örneğin. Saat 12:00’de herkes arabasına binip gidiyor.

Alınteri– Peki tahminen ne kadar işçi çıkartılacak

-Tahminen 5 bin beş bin 500 kişi çıkartılacağı söyleniyor. Aldığımız duyumlara göre daha da artacak. En çok Köln’de ki Ford’da yansıyacak. İlla zorlama baskı değilde (Ki bazı kısımlarda uzun süre rapor alan kişileri de zorlamışlar) Gözdağı vererek korkutarak tehdit ederek çıkış alınmasını zorluyorlar. Kapitalistler birbirine karşı bazı şeyleri kullanırlar. Diyelim ki şunu vermezseniz gider araba üretimini Bordeaux de yaparız, şunu vermezseniz Romanya’da yaparız. Birbirine karşı rekabet ve baskı unsuru olarak kullanmaları var. Birde WV ile ortaklaşma planlarının bize neyi getireceğini götüreceğini de bilmiyoruz.

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.