Medeni Yıldırım anıldıLice’de inşa edilmek istenen kalekolları protesto ederken vurularak katledilen Medeni Yıldırım öldürüldüğü yerde anıldı


Gezi Direnişi sırasında 28 Haziran’da Lice’deki kalekol yapımına karşı yapılan eylemde sırtından kurşunlanan 18 yaşındaki Medeni Yıldırım, katledilişinin 6. yıldönümünde vurulduğu yerde anıldı.

Anmada Medeni Yıldırım’ın resimlerinin basılı olduğu tişörtler giyildi. Kalekol yapımlarına karşı yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından konuşan MEYA-DER Diyarbakır Şube Başkanı Leyla Ayaz, kalekol yapımının diyolog sürecinde başladığını ve buna tepki duyan insanların üzerine ateş açıldığını belirtti. l protestolarında asker kurşunu ile öldürülen Yıldırım’ın faillerinin bilinmesine rağmen faillerin hakkında herhangi bir soruşturma açılmadığını söyleyen Ayaz, , herkesi nöbet çadırlarına sahip çıkarak Yıldırım’ın mücadelesine sahip çıkmaya çağırdı.

Ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkan Yardımcısı Eşref Mamedoğlu ise bölgede sömürge hukukunun uygulandığını, devlet zulmü devam ettikçe Kürt halkının da direnişine devam edeceğini vurguladı.

Daha sonra konuşan Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım, gençlerin kalekol yapımlarına karşı demokratik tepkilerini dile getirdiğini belirterek, kalekoldaki askerlerin ateşleri silahlarla gençleri rastgele taradığını söyledi. Anne Yıldırım, “Geçen yıl Medeni ölünce oğlum son olsun demiştim fakat sonrasında kalekol yapımları devam ederken insanlarda ölmeye devam etti” diyerek, “Medeni her zaman ‘Kürdistan için şehit olursam benim için onur olur’ diyordu, kendisinin bu onura ulaştığı için gururluyum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından alkışlar eşliğinde anma sonlandırıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Siz Filistin’de Daha Çok “Taş Generali” Çıkartırsınız

YAŞANACAK DÜNYA “Uluslararası insani hukukun bariz ve sürekli gözardı edilmesi hız kesmeden devam ediyor. Gazze’de …