sendika.org editörü serbest bırakıldıGBT sorgusunda ‘Cumhurbaşkanına hakaret”ten yürütülen bir soruşturma bahanesiyle gözaltına alınan sendika.org editörü Ali Ergin Demirhan ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı


İstanbul’un rutinlerinden GBT sorgusu sırasında“Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla yürütülen bir soruşturma bahanesiyle dün akşam gözaltına alınan sendika.org editörü Ali Ergin Demirhan, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde nöbetçi hakime ifade vermesinin ardından serbest bırakıldı.

Demirhan, 24 Haziran seçimleri sonrası Twitter’dan yaptığı paylaşım gerekçesiyle hakkında açılan bir davadan gözaltına alınmıştı. Tebligatın kendisine ulaşmadığını belirten Demirhan, eksik ifade gerekçesiyle kısa süre önce hakkında yakalama kararı çıkarıldığını aktardı.

Gazeteci Demirhan, hakkında soruşturma başlatılan 24 Haziran 2018 tarihli paylaşımında “Erdoğan’dan hilesiz, yalansız, çamura yatmasız veda bekleyen var mıydı? Kavga etmeden irademizin resmen kabul edileceğini bekleyen var mıydı? Ülkeyi yalan, dolan, katliamla elinde ve tutan gitme vakitlerinin geldiğini dünya alemin gördüğü bu çeteyi hak ettikleri yere yollayalım” diyordu.

Ali Ergin Demirhan adliye çıkışı yaptığı açıklamada “Erdoğan’a hakaret davaları, yakalamalar, gözaltılar… Bunların tamamı hem gazetecilere, hem toplumsal muhalefete hem de halka yönelik gündelik işkence aracı olarak kullanılıyor. Bundan yılacak değiliz ama iktidar, yıllardır uyguladığı bu gündelik işkence uygulamalarının hesabını vermeli” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

Depremden Bir yıl Sonra Değişen Bir Şey Yok

“Şubat 2023 Depremleri 1. Yıl Raporu” yayınlandı