“Halkın enflasyonu” mutfakları kavuruyor!KAMUAR’ın araştırmasına göre en yoksul yüzde 10’luk kesimin 100 liralık harcamasının 31 lirası gıdaya gidiyor, en zengin yüzde 10’luk kesimin 100 liralık harcaması içerisinde gıdanın aldığı pay ise 13 lirada kalıyor


Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun’nun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, “halkın enflasyonu” araştırmasının açıklanan sonuçları, hayat pahalılığı ve işsizlik olarak somutlaşan krizin boyutlarının görülmesi açısından çarpıcı veriler sunuyor. AKP’li devletin kendi meşruiyetini seçimlerle kabul ettirme rüzgarlarında bütçeden akıttığı paralar sayesinde belli bir noktada tutulmaya çalışılan hayat pahalılığı, o haliyle bile mutfakları kasıp, kavururken; şimdi seçim sonrasında ardı ardına yağan zamlarla gerçek rakamlara doğru ilerliyoruz. Seçim sürecinden öncesini kapsayan KAMUAR’ın araştırması bu açıdan eksik kalır. Fakat ulaşılan veriler bir emekçinin borçlanarak yaşamak ve ekmek soğana talim etmek dışında seçeneğinin olmadığını gösteriyor.

Araştırma, mevsimin yaz olmasına rağmen haziranda gıda fiyatlarının bir önceki aya göre yüzde 1.96 arttığını, altı aylık artışın yüzde 26.53 olduğunu, son bir yıllık artışın ise yüzde 56.19’a çıktığını gösteriyor. En yoksul yüzde 10’luk kesimin harcadığı her 100 liranın 31 lirasının gıdaya gittiğini tespit eden araştırma, “halkın enflasyonu”nun astronomik boyutlarda yükseldiğini ortaya koyuyor.

Yoksullar ve zenginler arasındaki harcama kalemlerindeki devasa uçurumu da ortaya koyan araştırma şu tespitleri içeriyor:

-Gıda fiyatlarında yaşanan yükselişten en büyük zararı, gelirinin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda olan ve enflasyona karşı herhangi bir koruması bulunmayan ücretliler ve yoksullar gördü.

31 lirası gıdaya

-En yoksul yüzde 10’luk kesim harcadığı her 100 liranın 31 lirası gıdaya gidirken, en zengin yüzde 10’luk kesimin 100 liralık harcaması içerisinde gıdanın aldığı pay ise 13 lirada kalıyor. Gıda fiyatlarında yaşanan artış ve azalışlar, harcamalarının büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda bulunan yoksulların enflasyonunu zenginlere göre çok daha fazla etkiliyor.

-Türkiye’deki aileler gıda için harcadıkları her 100 liranın 17.9 lirasını pirinç, ekmek, bulgur, buğday unu, makarna ve şehriye gibi ürünlere veriyor. Diğer ülkelere göre miktar olarak çok az tüketilmesine rağmen, dünyanın belki de en yüksek fiyatlarının geçerli olması nedeniyle et ve balık için yapılan harcamalar ise gıda harcamalarının yüzde 22.4’ünü oluşturuyor. Süt, peynir, tereyağı ve diğer süt ürünleri ile yumurtanın gıda harcamaları içerisindeki payı yüzde 13.4’ü buluyor.

-Yoksullar gıda harcamalarının büyük bölümünü ekmek, tahıl ve sebzeye ayırırken, zenginlerin gıda harcamalarının büyük bölümünü et balık ve deniz ürünleri meydana getiriyor.

-Haziran 2019 itibarıyla son bir yılda ekmek, un, bulgur, makarna ve benzerlerinin fiyatlarında yüzde 18.99, et-balık fiyatlarında 19.38, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 46.87 artış yaşandı. Bir yıl öncesine göre katı ve sıvı yağ fiyatları yüzde 23.15 arttı. Meyve fiyatları yüzde 101.41, sebze fiyatları ise yüzde 176.8 artış gösterdi. Bakliyat fiyatları yüzde 17.79 diğer gıda fiyatları ise yüzde 30.38 yükseldi.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı