İtalya’dan, 65 göçmeni kurtaran ‘Alan Kurdi’ye engelleme‘Sea-Eye’ yardım örgütünün gemisi ‘Alan Kurdi’ 65 göçmeni boğulmaktan kurtardı, ancak İtalya, gemiye sınırlarını kapattı


YAŞANACAK DÜNYA

Sea-Eye“ yardım örgütünün Akdeniz’de görev yardım gemisi ‘Alan Kurdi’ 65 göçmeni boğulmaktan kurtardı, ancak İtalya, Lampedusa adasına doğru yolu çıkan gemiye sınırlarını kapattı.

Batı Avrupa’ya ulaşmak amacıyla Libya’dan botla yola çıkan 65 göçmen 12 saat boyunca Akdeniz’deki uluslararası sularda mahsur kalmıştı.

Gorden Isler idaresindeki gemi Akdeniz’de mahsur kalan 65 göçmeni kurtardı. 80 mil uzaklıktaki İtalya’nın Lampedusa adasına doğru harekete geçen ‘Alan Kurdi’ye Roma yönetimi sınırlarını kapattı. İtalya İçişleri Bakanlığı dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada geminin önce Malta ve Tunus’un kara suları üzerinden geçeceğini, bu yüzden öncelikli olarak bu ülkelerin gemiyi kabul etmeleri gerektiğini bildirdi.

İtalya’nın kararına rağmen ‘Alan Kurdi’ Lampedusa adasının yakınlarına doğru hareket ediyor. Gemide sadece 10 litre içme suyunun kaldığı öğrenilirken, geminin yöneticisi Gorden Isler “Deniz yolculuğuna dair hiçbir bilgileri ve GPS araçları olmadan yola çıkan mültecilerin yardımına ulaşmasaydık, büyük ihtimalle denizde kaybolurlardı.“ dedi.

Geçtiğimiz Şubat ayında merkezi Almanya’nın Regensburg kentinde bulunan Sea-Eye isimli bir yardım kuruluşu Akdeniz’de görev yapan “Professor Albrecht Penck” isimli geminin adını ‘Alan Kurdi’ olarak değiştirmişti. Bodrum açıklarında cansız bedeni bulunan Rojava Kürdistanlı küçük çocuk Alan Kurdi, batı Avrupa’ya doğru yola çıkan on binlerce göçmenin sembolü haline gelmişti.

Kobanêli olan Kurdi ailesi Eylül 2015’te botla Yunanistan’ın Kos adasına doğru yola çıkmıştı. Ancak bot bir süre sonra sert dalgalar karşısında batmış, Alan Kurdi’nin dışında kardeşi Galip, annesi Rehan ve bottaki 9 göçmen boğularak can vermişti. (Ajanslar)

Ayrıca Kontrol Et

Galloway, Filistin kampanyasıyla ara seçimi kazanıp Britanya Parlamentosu’na geri döndü: Bu, Gazze için!

Rochedale ara seçimini Gazze kampanyasıyla kazanan Galloway, İşçi Partisi liderine seslenerek "Keir Starmer – bu Gazze için" diyerek ekledi: "Filistin felaketini mümkün kıldığınız, teşvik ettiğiniz ve örtbas ettiğiniz için yüksek bedel ödeyeceksiniz."