ODTÜ’de direniş geri adım attırdı, ağaç kesimi durdurulduODTÜ Kavaklık alana KYK yurdu yapılmasına karşı 55 gündür direniş sürdüren öğrencilere polis saldırdı, defalarca gerçekleştirilen saldırıya rağmen geri adım atılmayınca ağaç kesimi durduruldu, inşaat alanı belediyece mühürlendi, nöbet sürüyor


Güncellendi

ODTÜ Kampüsünde bulunan Kavaklık alana yapılmak istenen ve ODTÜ öğrenci kapasitesinin çok çok üzerinde bir büyüklüğe tekabül eden KYK yurduna karşı 55 gün önce başlayan direniş, bugün polis ablukası ve saldırısıyla kırılmak istendi.

Sabah saatlerinde direniş alanını ablukaya alan polis, öğrencilerin alandan uzaklaşmasını istedi. Bunu kabul etmediklerindeyse saldırarak alandan çıkardı. Gazeteciler, milletvekilleri içeriye alınmadı. Engelleme ve saldırılara rağmen ısrarlı bekleyiş sürünce bir kez daha saldırıldı. Saldırıyla ağaç katliamı da başladı. Öğrenciler, akademisyenler bu kıyıma tepki gösterince bu sefer de gazlar-coplarla bir saldırı daha gerçekleşti. Çok sayıda öğrenci yaralandı, gözaltına alınanlar oldu.

Bu arada Çankaya Belediyesi arazi üzerine yapılmak istenen yurdun inşaat ruhsatının olmadığını açıkladı. İnşaat için açılmak istenen alana gelen belediye zabıtaları içeri alınmadı. ODTÜ yönetimiyle öğrenciler ve akademisyenler arasında tartışmalar yaşandı.

Polisin tüm saldırganlığına rağmen kitle alandan çekilmedi. Öğrenciler, akademisyenler, milletvekilleri, meslek odası yöneticileri, ODTÜ mezunları; yaşanan saldırılara karşı gerçekleştirdikleri basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasından sonra sloganlarla rektörlüğe doğru yürüyüş düzenlendi.

55 günlük ısrarlı direniş ve bugün sergilenen net tutum üzerine onlarca ağaç kesildikten sonra geri adım atılarak ağaç kesimi durduruldu. Çankaya Belediyesi de kendi yetki alanına giren inşaatın ruhsatsız olduğunu yineleyerek, mühürledi.

ODTÜ’lü öğrenciler ve destekçileri ağaç kesimi durdurulmasına rağmen alandaki bekleyişi sürdürüyorlar. Nöbet eylemlerini devam ettireceklerini belirtiyorlar.

Kesimin durdurulmasından önce yapılan basın açıklamasında şunlar ifade edildi:

 ODTÜ’de Polis Saldırısı Gerçekleşti Bugün, 8 Temmuz 2019 tarihinde polis ODTÜ’ye saldırmıştır. Arkadaşımız gözaltına alınmıştır. Bu saldırıyı yapanlar ve yaptıranlar bilsinler ki direnişimiz bitmemiştir! Saldırının sebebi olan KYK yurdu inşaası ruhsatsız olmasının yanında ekolojik bir katliam ve ODTÜ’yü dize getirmek için yapılan politik bir saldırıdır. Planlanması sırasında hiçbir ODTÜ öğrencisinin, emekçisinin, hocalarının haberi dahi olmamıştır.

 

Ülkedeki tek adam zihniyetinin sirayeti olan Verşan Kök ve işbirlikçileri kimseye haber vermeden protokol imzalayarak 49 yıllığına ODTÜ arazisini peşkeş çekmiştir.  Saldırıyla binlerce canımızı yok ettiler, ağaçlarımıza kıydılar ama bizler bu yurdu inşaa ettirmeyeceğiz! ODTÜ tarihinde daha önce de bunu görmüştük. Bir iktidar piyonu olan Hasan Tan ODTÜ’ye faşist işçileri sokarak içeriden yıkmaya çalışmıştı.

 

Şimdi de AKP, Verşan Kök ile anlaşıp yurt yaptırarak aynısını hedeflemektedir. Bu katliamın sorumluları başta Verşan Kök, ODTÜ yönetimi olmak üzere hala yılmayan ODTÜ kalesini yıkmak isteyen AKP’dir. Yapılacak yurt ODTÜ’yü içeriden yıkmak için planlanmış Truva atıdır. İçeriden yıkmayı Verşan Kök ile başlatmaya çalışan AKP, yurt inşaası ile bu işgali doruk noktasına ulaştırmak istemektedir. Biliyoruz ki bu yurtlarda AKP kendi ideolojisini ODTÜ’ye dayatmaya çalışacaktır.  Ancak tarih de göstermiştir ki ODTÜ saldırılarla direnişini kaybetmemiştir daha da büyütmüştür.

 

Bizlerin yıllardır içinde bulunduğu mücadele geleneği 55 gündür Kavaklık’ta yaşıyor. Verşan Kök’e ve emir eri olduğu iktidara sesleniyoruz: Bugün yaşanan korkunç saldırıda arkadaşlarımızı darp ettiniz, biber gazıyla saldırdınız ama bilin ki direşin 55.günü biter 56. günü başlar! Arkadaşımız gözaltında, onları almadan da inşaatı durdurmadan da gitmiyoruz. Gözaltılar ile bitmeyiz, sen gitmeden gitmeyiz! Taleplerimiz açıktır:

 

Gözaltındaki arkadaşlarımız acilen bırakılmalıdır!

Polis derhal üniversiteyi terk etmelidir!

ODTÜ Yönetimi polis ile iş birliğine son vermelidir!

KYK yurdunun yapımı iptal edilmelidir!

ODTÜ yurdunun yönetimi ODTÜ’ye ait olmalıdır!

***

 

ODTÜ’de Kavaklık alan olarak bilinen 40 dönümlük arazinin 49 yıllığına Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) verilmesi ve binlerce ağacın bulunduğu bu alan üzerine ODTÜ’nün öğrenci kapasitesinin çok çok üzerinde büyüklükte bir yurdun yapılmasının planlanmasına karşı 55 gündür direnişte olan ODTÜ’lü öğrencilerin karşısına bugün polis dikildi!

Öğrencilerin çadır kurduğu alan sabah saatlerinde polis ve iş makineleri tarafından ablukaya alındı, etrafları bariyerlerle çevrildi.

Öğrencilerin çadırlardan çıkmasını isteyen polise direnişe devam edileceği yanıtı verilince saldırı başladı. Polis öğrencileri darbederek direniş alanının dışına çıkardı.

Öğrencilerine desteğe gelen akademisyenler ve milletvekillerinin geçişine izin verilmedi.

Öğrencilerin tartaklanarak dışarıya çıkarılmasının ardından kampüs içerisine inşaatta kullanılacak araçların bazılarının da geldiği görüldü.

Verşan nerede kavaklık burada!” sloganlarıyla bekleyişini sürdüren öğrenciler ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün alana gelmesini talep etti.

Barikatların önünde süren direnişten sonra polis öğrencilere ve akademisyenlere saldırdı, saldırı sırasında gözaltına alınan öğrenciler oldu.

Öğrenci ve akademisyenlerin alandan polis zoruyla uzaklaştırılmasından sonra ağaçların kesilmeye başladığı öğrenildi.

Öte yandan Çankaya Belediyesi’nin ruhsatsız olduğu gerekçesiyle alanı mühürlemeye geldiği ancak polislerin kapıdan girmelerine izin vermediği belirtiliyor.

Ağaç kesiminin başlaması ve alana şantiyenin kurulmasına yeniden tepki gösteren öğrenciler, gazlı, kalkanlı saldırıya maruz kaldı.

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.