‘Harmandalı Çöplüğü’nde işçi katliamının eşiğinden dönüldü’İzmir İSİG Meclisi, Harmandalı Çöplüğü’nde 6 Temmuz gecesi meydana gelen yangında bir işçi katliamından dönüldüğünü belirterek, koşulların işçi ve toplum sağlığı/güvenliği açısından bakılarak düzeltilmesini istedi


İzmir İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi (İSİG) 6 Temmuz gecesi saat 23:30 sıralarında Harmandalı Çöplüğü’nde meydana gelen ve onlarca itfaiye aracının müdahalesine rağmen 5-6 saatte kontrol altına alınabilen yangınla ilgili yaptığı açıklamada, “Harmandalı Çöplüğü’nde işçi katliamının eşiğinden dönüldü” dedi.

Çöplükte kalan işçilerin yangını erken fark ederek çadırları boşaltmaları ve güvenli bir yere geçmeleri sayesinde herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın olmadığı ifade edilen açıklamada; “Eğer yangın çöpte oluşan bir metan birikmesine rastlasa ya da erken farkedilemeyip işçilerin kaldığı çadırları sarsa Ümraniye Çöplüğü’nden bildiğimiz, Esenyurt AVM inşaatındaki çadır yangınından bildiğimiz manzaralarla karşı karşıya kalmamıza, onlarca işçi arkadaşımızı iş cinayetinde kaybetmemize ramak kalmıştı” diye vurgulandı.

İSİG Meclisi açıklamasında yangının bir işaret fişeği olduğunu, çöplüğün durumunun bir halk sağlığı sorunu olduğu kadar işçi sağlığı sorunu da olduğunu kaydederek, şu önerilerde bulundu:

Harmandalı Çöplüğü acilen bilimsel standartlara uygun, doğayı ve insan sağlığını koruyan bir geri dönüşüm tesisine dönüştürülmelidir.

 

Bu tesis işçi sağlığını merkeze alan bir anlayışla inşa edilmelidir.

 

Bütün kenti saracak bir geri dönüşüm kültürünün filizleneceği bir sosyal merkez olmalıdır.

 

Bugüne kadar, tamamen güvencesiz, sağlıksız koşullarda bu çöpleri ayrıştırıp, geri dönüştürerek daha az tüketmemizi ve doğayı daha az katletmemizi sağlayan onlarca işçi arkadaşımız, edindikleri deneyimle bu tesisin çalışanları olmalıdır.

Açıklamada İzmir İSİG Meclisi’nin son yangından 5 gün önce, 1 Temmuz’da yaptığı toplantının gündeminin “Harmandalı Çöplüğü’nde Çalışma Koşulları ve İşçi Sağlığı” olduğu belirtilerek, toplantıda şu başlıkların konuşulduğu aktarıldı:

Ayrı yerde bertaraf edilmesi gereken tıbbi atıkların çöplüğe dökülerek işçilerin sağlığını tehdit ettiği,

 

Bölgedeki büyük araçların kontrolsüz manevrasının çokça kazaya neden olduğu,

 

Bölgede oluşan çukurların düşme ve yaralanmaya sebep verdiği,

 

Metan patlaması ve Hidrojen Sülfür Birikmesi (H2S) kaynaklı patlama ve zehirlenme tehlikesinin olduğu,

 

Çöplük işçilerinin bütün çalışma ortamının başlıbaşına bir hijyen sorununa dönüştüğü,

 

Sürekli yangın çıktığı ve bu yangınların başta çadırlarda kalan işçiler olmak üzere bütün işçilerin doğrudan hayatını tehdit edecek boyuta ulaştığı,

 

Vahşi, kontrolsüz, denetimsiz çalışma koşulları sonucu işçiler arası rekabetin çoğu zaman şiddetle çözülerek, şiddetin bir işçi sağlığı sorununa dönüştüğü,

 

Mülteci işçilerin ve çocuk işçilerin açıkça yasalara aykırı biçimde çalıştırıldığı tespit edilmiştir.

İzmir İSİG Meclisi bu hatırlatmalardan sonra işçi sağlığı ve güvenliğini tehdit eden bu unsurların acilen giderilmesini isteyerek, “Çöplük bir seçim yatırımı değil, bir halk sağlığı ve işçi sağlığı sorunu olarak ele alınmalıdır! İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerine düşeni acilen yapmalıdır!” dedi.

Bunların yapılması için “Neyi bekliyoruz?” diye soran Meclis, “Ümraniye’de 39 işçi arkadaşımızın ölmesi gibi, Harmandalı’da da onlarca işçi arkadaşımızın ölmesini mi?” diye vurguladı.

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.