Polislerin darp ettiği HDP’li vekiller suç duyurusunda bulunacakDiyarbakır’da dün düzenlenmek istenen yürüyüşe yönelik polis saldırısında darbedilen, gözaltı aracında tutulan HDP’li milletvekiller, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklar


Diyarbakır’da dün düzenlenmek istenen yürüyüşe yönelik müdahalede danışmanlarıyla birlikte gözaltına alınan HDP’li Milletvekili Dersim Dağ ile daha önce telefonuna el koyan TEM müdürünün saldırısına uğrayan Milletvekili Saliha Aydeniz, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi öncülüğünde dün Diyarbakır’da “Savaşa hayır, demokrasidebuluşalım” sloganıyla partinin Kayapınar İlçe Örgütü binasından Roboski Parkı’na yapılmak istenen yürüyüş, Valiliğin aldığı yasaklama kararı üzerine polisin sert müdahalesiyle engellendi. Parti binasının önünü zırhlı araçlarla kapatan polis, HDP’li vekil Dersim Dağ’ın geçişini engelledi. Bunun üzerine aracıyla yolu kapatan Dağ’ın yanındaki danışmanı Leyla Akgül ile HDP’li vekil Saliha Aydeniz’in danışmanı olan Ömer Aksoy gözaltına alınmak istendi.

Her iki danışmanın gözaltına alınmasını engellemek isteyen HDP’li vekil Dağ, bindiği gözaltı aracında danışmanlarıyla birlikte yaklaşık 1 saat boyunca tutuldu.

Bu duruma tepki gösteren Milletvekili Saliha Aydeniz ise, TEM Müdürü olduğu belirtilen polis ve korumaları tarafından darp edildi.

‘ŞİDDET UYGULAYAN POLİS DAHA ÖNCE TELEFOMU ÇALMIŞTI’

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in İmralı tecridine karşı açlık grevi eylemi başlattığı 8 Kasım 2018’den bu yana yaptıkları her eylem ve etkinlikte engellenerek, polis şiddetine maruz kalan HDP’liler, yapmak istedikleri yürütüşte bir kez daha şiddete maruz kaldı. Sürekli polis şiddetine maruz kalan isimlerden Saliha Aydeniz, maruz kaldığı son şiddete dair konuştu.

Milletvekili Dersim Dağ ile danışmanlarının gözaltına alınmasını engellemek istediği sırada TEM Müdürü olduğu belirtilen polisin saldırısına maruz kaldığını anlatan Aydeniz, söz konusu polisin 8 Mart’ta HDP İl Örgütü binasında devam eden açlık grevi eylemine yönelik polis baskını sırasında yaşanan arbedede telefonunu çalan polis olduğunu söyledi.

‘SORUMLUSU ÜLKEYİ ŞİDDET SARMALINA DÖNÜŞTÜREN İKTİDARDIR’

Maruz kaldıkları saldırılardan Diyarbakır Valisi’ni sorumlu tutan Aydeniz, şunları söyledi:

Bunlar birilerinden talimat alarak bize saldırıyor ve bugün itibariyle korunuyorlar. Bir talimat zincirine göre davranıyorlar. Kentin valisi de yemiyor, içmiyor her dakika aldığı bir yasak kararını önümüze koyuyor. İl binamızdan dışarı çıkmamız bile zaman zaman yasaklanıyor. İl Valisi birilerinin talimatlarına katiplik ediyor. Vali değil, katip. Bu ilde yaşanan herşeyin sorumlusu validir. Verdiği yasak kararlarının, ülkenin hukukuna aykırı olduğunu biliyor. Şiddetle yönetilme talimatı aldıkları için şiddet uyguluyorlar. Maruz kaldığım saldırının sorumlusu, bugün ülkeyi şiddet sarmalına dönüştüren iktidar ve bu iktidarın talimat verdiği validir, emniyettir.

DARP CEBİR RAPORU ALINDI

Aydeniz, maruz kaldığı saldırı ardından danışmanıyla birlikte hastaneye başvurarak, darp cebir raporu da aldı. Aydeniz’e doktor muayenesi ardından verilen darp raporunda, “Sağ ön kol iç kısımda abrasion (muhtemel tırnak izi), sağ el dış kısımda abrasion, sol ön kol iç kısımda abrasion, her iki dizde abrasion ve morarma, sol bacak ön kısımda abrasion ve hassasiyetler mevcut” ifadeleri yer aldı.

Danışmanı Ömer Aksoy’un ise, “Sol el bileğinde hassasiyet ve abrasion mevcut (muhtemel tırnak izi) ve ekrem hareketleri ağrılı ve kısıtlı” olduğu raporlandı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR

Son bir yılda defalarca aynı polis müdürünün fiziki ve sözlü saldırısına maruz kaldığını dile getiren Aydeniz, 8 Mart’ta maruz kaldığı saldırıya ilişkin suç duyurunda bulunduğunu hatırlatarak, ikinci bir suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

HDP’li vekil Dersim Dağ da kendisine yönelik engellemelerle birlikte gözaltında tutulmasına dair polis müdürleri ve polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi. (MA)

Ayrıca Kontrol Et

Gültan Kışanak: Hakikate karşı durulamaz!

DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak duruşmaya, tutuklu bulunduğu Kocaeli Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı