Hasankeyf Kaymakamlığından etkinliklere yasak!Hasankeyf Kaymakamlığı, ekoloji örgütlerinin 11-26 Temmuz arasında gerçekleştireceği etkinlikleri yasakladı!


11 bin 500 yıllık yerleşim tarihi olup, bir açıkhava müzesi niteliği taşıyan Hasankeyf’in Ilısu Baraj ve Hidroelektrik Santrali (HES) gibi kısa vadeli bir hedefle yok edilmesine karşı oluşan toplumsal duyarlılık “yasak” kararlarıyla sindirilmeye çalışılıyor.

Hasankeyf İnisiyatifi’nin; tarihsel-kültürel birikime, doğal yaşama, eko sisteme, bölge halklarına, ekosisteme zarar verecek, yerleşim alanlarının yok edilmesine neden olacak baraj ve HES projesinin durdurulması talebiyle 11-26 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştireceği etkinlikler, Hasankeyf Kaymakamlığı’nın kararıyla yasaklandı!

MA’daki habere göre kaymakamlığın açıklamasında, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32’nci Maddesinde kaymakamlara verilen yetkiler anımsatılarak, “ilçede milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi” gerekçe gösterilerek, 11- 26 Temmuz tarihleri arasında eylem ve etkinlikler izne bağlandı.

Dicle’ye girmek izne bağlandı

Açıklamada, miting, kapalı ve açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, anma töreni gibi eylem ve etkinliklerin yanı sıra el ilanı dağıtılması ve pankart/afiş asılması ile polis ve jandarma sorumluluk alanında Dicle Nehri’ne girme de mülki idare amirinin iznine bağlandı.

Kaymakamlığın, Hasankeyf İnisiyatifi’nin yarın gerçekleştirecek ‘Dicle’ye büyük atlayış’ etkinliği öncesi bu kararı açıklaması dikkat çekerken, Dicle Nehri’ne girmenin izne bağlanmasına da “Boğulma vakalarının meydana gelmemesi, can kayıplarının olmaması” gerekçesi gösterildi.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı