PETLAS’ta sendikal kıyım, direniş başlıyorKırşehir’deki PETLAS fabrikasında Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlenen işçilerden 40’ı işten atıldı, İşçiler 16 Temmuz’da direnişe başlıyor


Sendikal örgütlenme hakkını kullanmanın işçi kıyımı ve sayısız baskıyla özdeş olduğu Türkiye’de bu sefer de Kırşehir’de bulunan ve 400 işçinin çalıştığı PETLAS işçileri aynı şeyi yaşadı. Kötü çalışma koşullarına karşı Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlenen işçiler ilk önce sendikadan ayrılmaları için baskıya uğradı, bunu kabul etmediklerindeyse işten atıldılar. İlk işçi kıyımının 8 Temmuz’da başladığı fabrikada, kıyım devam etti ve şu ana kadar 40 işçi işinden atıldı.

İşçilerin sözleşmeleri hiçbir haktan yararlanamayacakları İş Kanunu’nun kötü ünlü 25/II-e maddesine göre feshedildi.

Salı günü direniş başlayacak

Nakliyat-İş Sendikası konu ile ilgili “PETLAS/AKO işvereni işçi ve sendika düşmanlığı yapıyor. Sendikamıza üye işten çıkartılan işçi sayısı 25’e çıktı. Salı günü, sendika ve işçi düşmanlığına karşı kitlesel basın açıklaması ile birlikte direnişe başlıyoruz. Atılan işçiler geri alınsın. Yaşasın PETLAS/AKO direnişimiz” açıklamasında bulundu.

16 Temmuz 2019 Salı günü Nakliyat-İş Sendikası, PETLAS fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirerek direnişe başlayacak.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”