6 aylık bütçe açığı bir yıllık hedefi aştı!2019 yılında bütçe açığının 80,6 milyar TL olmasını planlanırken açıklanan veriler bu hedefin 6 ayda aşıldığını, 2019’un ilk 6 ayında 78,6 milyar liralık bütçe açığına ulaşıldığını gösteriyor


Hazine ve Maliye Bakanlığı, haziran ve yılın ilk 6 aylık dönemindeki bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Bakanlık tarafından açıklanan veriler geçen yıla göre bütçe gelirlerinde artış olduğunu, açığın ise arttığını gösteriyor.

Seçim harcamaları, patronların borçları ve çarkı döndürmeleri için harcanan paralar, savaş politikaları… derken bizden kesilen vergilerin arttırılmasıyla geçen yıla göre daha fazla para toplanan bütçede 1 yıllık harcama hedefi 6 ayda tüketildi! Haziran ayında 12,1 milyar lira, 2019 yılının ilk 6 ayı itibarıyla da 78,6 milyar lira açık gerçekleşti.

Açıklanan Yeni Ekonomi Programı’ndaki hedefe göre, bütçe açığının 2019 yılında toplam 80.6 milyar TL olması bekleniyordu. Bu hedef ilk 6 ayda yapılan harcamalarla aşıldı ve bütçede haziran ayında 78,6 milyar TL açık oluştu!

Bütçe gelirleri geçen yılın aynı ayına göre arttı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Haziran 2019’a ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Haziran’da bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artarak 55,5 milyar lira, bütçe giderleri yüzde 12,5 azalarak 67,5 milyar lira oldu.

2019’un ilk altı ayında da bütçe gelirleri arttı 

Ocak-Haziran döneminde bütçe gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 yükselerek 403 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 20,5 artışla 481,6 milyar lira olarak kayıtlara geçti. Böylece merkezi yönetim bütçesi, Haziran’da 12,1 milyar lira, Ocak-Haziran döneminde ise 78,6 milyar lira açık verdi.

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.