Özsüt işçileri gasbedilen haklarını almakta kararlıÖzsüt’te çalışan işçiler, 2 aydır alamadıkları maaşları, fazla mesai ücretleri, yemek kartları ile işten atılan arkadaşlarının tazminat ve tüm haklarının ödenmesi talebiyle Kadıköy Şubesi önünde 4 gündür eylemdeler.


Özsüt kurumsal markasıyla faaliyet gösteren STP Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ firmasında çalışan işçiler, 2 aydır alamadıkları maaşları, fazla mesai ücretleri, yemek kartları ile işten atılan arkadaşlarının tazminat ve tüm haklarının ödenmesi talebiyle 4 gündür eylemdeler.

İşçiler 2 hafta önce de Kadıköy Şubesi önünde eylem yapmışlardı. Eylemin ardından 5 işçinin alacakları yatırıldı ve geri kalanların da 11 Temmuz’da ödeneceğinin sözü verildi. Fakat Özsüt patronu verdiği sözü tutmayarak başka hiçbir işçinin alacağını yatırmadı.

Bunun üzerine 4 gün önce eyleme başlayan işçiler bugün de Kadıköy Şubesi önünde “Özsüt’te hak gaspına son!” pankartı açarak,  yaşadıkları hak gasplarını anlatıp, destek ve dayanışma çağrısında bulundular.

“Özsüt’ten alışveriş yapmayın!” çağrısı yapan işçiler, burada yaptıkları konuşmalarda mutfak ve saha çalışanı olduklarını, 2 aydır maaşlarını, fazla mesai ücretlerini ve yemek kartlarını alamadıklarını belirttiler. Alacaklarının ödenmesi için tüm çağrılarının yanıtsız kaldığını ifade eden işçiler, birçok işçinin parasını alamadığı ve bu duruma daha fazla dayanamadığı için zor bela bulduğu işinden ayrılmak zorunda kaldığını kaydettiler. Çalışmaya devam eden işçilerin ise kaygılı olduğunu, 2 aydır ücret alamamış olmanın sıkıntılarını yaşadıklarını ifade ettiler.

‘Emekçiler onurludur, verdikleri sözü tutarlar’

Emeklerine el konulduğunu belirten işçilerden Mehmet Dirik şunları belirtti:

10 gün önce yine buradan Özsüt patronlarına seslendik, hakkımızı verin dedik. Eylemimizin ardından 5 arkadaşımızın alacakları yatırıldı ve geri kalanların da 11 Temmuz’da ödeneceği sözü verildi. Bu süre zarfında hakkını alabilen bu 5 arkadaşımız, ‘herkes hakkını almadan olmaz’ diyerek hesabındaki paraya dokunmadı. İşte emekçiler bu kadar onurludur, verdiği sözü tutar ve arkadaşlarını yarı yolda bırakmaz. Oysa Özsüt patronu verdiği sözü tutmayarak başka hiçbir arkadaşımızın alacağını yatırmadı. Anladığımız o ki, milyonlarla oynayanlar çalışanlarının üç kuruşluk hakkına göz dikmiş vermemekte inat ediyor.

Şube önünde açıklamalar yapan işçiler daha sonra oturma eylemine başladılar. Polisin uyarılarına rağmen eylemlerini sürdüren işçiler, hak gaspı yapan Özsüt’ü rahatsız etmeye devam edeceklerini ifade ettiler.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı